Van otlu peynirlerinden Lactobacillus izolasyonu, tanılanması; üretilen bakteriyosinlerin kısmi saflaştırılması ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi
Isolation and identification of Lactobacillus from Van herby cheeses; partial purification of produced bacteriocins and determination of their antimicrobial properties
- Tez No: 925867
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Laktik asit bakterileri (LAB) çeşitli gıda sistemlerinde 'koruyucu kültür' olarak patojenik mikroorganizmaları inhibe etmek için laboratuvar koşullarında başarılı bir şekilde kullanılmıştır. LAB ın antibakteriyel peptitler ve bakteriyosin adı verilen küçük ve güvenli proteinler ürettiği ve bu sayede ortamdaki diğer bakterilerin büyümesini inhibe etttiği bilinmektedir. Ayrıca, farklı bakteri suşlarının büyümesini engellemek için ikincil metabolitler (örneğin organik asitler) salgılarlar. Bu çalışmada Van ilinin Muradiye ilçesinde bulunan üç farklı köyden geleneksel yöntemler ile yapılmış yöresel otlu peynirden elde edilen laktik asit bakterilerinin antimikrobiyal aktivitelerine bakılıp bakteriyosin üretimi araştırılmıştır. Doğangün, Sarımehmet ve Dağören köylerinden elde edilmiş 21 farklı peynir örneğinden 93 izolat elde edilmiştir. Laktik asit bakterilerinden, Pseudomonas aeruginosa, Listeria monocytogenes , Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis ve Escherichia coli O57:H7 test mikroorganizmalarına karşı kuyucuk difüzyon, agar spot ve disk difüzyon yöntemi kullanılarak en çok antimikrobiyal etkiye sahip olan 4 izolattan elde edilen bakteriyosinin kısmi saflaştırması amonyum sülfat çöktürme ile yapılmıştır.Elde edilen izolatların antimikrobiyal aktivitede en etkili oldukları mikroorganizma Salmonella typhimurium olarak belirlenmiştir. Moleküler tanılama sonucunda X1 ve X2 numaralı izolat Levilactobacillus brevis organizması ile %100 homoloji göstermiştir. Y4 numaralı izolat Lactiplantibacillus plantarum organizması ile %100 homoloji göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Bakteriyosin, Laktik asit, Gıda koruyucu , Antimikrobiyal, Antibakteriyel ajan, Otlu peynir
Özet (Çeviri)
Lactic acid bacteria (LAB) have been successfully used under laboratory conditions to inhibit pathogenic microorganisms as 'protective culture' in various food systems. LAB are known to produce antibacterial peptides and small and safe proteins called bacteriocins, which inhibit the growth of other bacteria in the environment. They also secrete secondary metabolites (e.g. organic acids) to inhibit the growth of different bacterial strains. In this study, antimicrobial activities of lactic acid bacteria obtained from local herby cheese made with traditional methods from three different villages in Muradiye district of Van province were investigated and bacteriocin production was investigated. 93 isolates were obtained from 21 different cheese samples from Doğangün, Sarımehmet and Dağören villages. Partial purification of bacteriocin obtained from 4 isolates with the highest antimicrobial activity against Pseudomonas aeruginosa, Listeria monocytogenes , Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis ve Escherichia coli O57:H7 test microorganisms using well diffusion, agar spot and disk diffusion methods was performed by ammonium sulfate precipitation. The most effective microorganism in the antimicrobial activity of the isolates obtained was determined as Salmonella typhimurium. As a result of molecular identification, isolate X1 and X2 showed 100% homology with Levilactobacillus brevis organism. Isolate Y4 showed 100% homology with Lactiplantibacillus plantarum organism. Keywords : Bacteriocin, Lactic acid, Food preservative, Antimicrobial, Antibacterial agent, Herbed cheese