Anayasa mahkemesi kararları ışığında özel hayatın gizliliği hakkı
The right to privacy in the light of constitutional court decisions
  1. Tez No: 925868
  2. Yazar: MUTLU ÜLKER ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı; gelişen teknoloji ve toplumsal dinamikler ile paralellik göstererek değişikliğe uğraması hasebiyle tüm detayları ile çerçevesi çizilemeyen özel hayat kavramını Anayasa Mahkemesi kararları ışığında incelenmek ve özel hayat kavramının kapsamının ve sınırlarının yorumlanması yönünde bir bakış açısı getirmektir. Bu doğrultuda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve Yargıtay kararları ile öğretideki görüşlerden de yararlanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, özel hayat ifadesi tanımlanmaya çalışılarak kavramın tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Ardından özel hayat kavramını açıklamaya yönelik teoriler, özel hayat kavramının kapsamı, özel hayatın gizliliği hakkı ve devletin özel hayatın gizliliği hakkı kapsamındaki yükümlülükleri, özel hayatın gizliliği hakkının korunma nedenleri ve hakka yönelen müdahale biçimleri incelenmiştir. İkinci bölümde, 1982 Anayasasında düzenlenen özel hayatın gizliliği hakkı ve Anayasanın“Özel Hayatın Gizliliği ve Korunması”başlığı altında düzenlenen kişisel veriler, konut dokunulmazlığı ve haberleşme hürriyetine yer verildikten sonra Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve 1982 Anayasası kapsamında özel hayatın gizliliği hakkının sınırlandırılmasına ilişkin şartlar incelenmiştir. Tez çalışması ile özel hayat kavramının yalnızca mahremiyet içeren hususlardan ibaret olmadığı, bu kavramın geniş yorumlanması gerektiği, kişiyi diğerlerinden ayırıp bireyselleştiren, sosyal hayat sürdürmeyi sağlayan, kişiliğin geliştirilmesiyle uyumlu hukuksal çıkarların özel hayat alanı kapsamında değerlendirildiği ve toplum gelişim gösterdikçe bu kavrama yeni alanların dâhil olacağı sonucuna varılmıştır. Devletin organları vasıtasıyla kişilerin özel hayatlarına hukuka aykırı şekilde müdahale etmeme yönündeki negatif yükümlülüğünün yanı sıra kamu organları, diğer kişiler veya bireylerin birbirlerine yönelik olarak özel hayatın gizliliği hakkına saygı göstermesini sağlamak ve hukuka aykırı müdahaleleri engellemek için gerekli önlemleri alma şeklinde pozitif yükümlülüklerinin bulunduğu, devletin üstlendiği yükümlülüklerini yerine getirilmemesi halinde özel hayatın gizliliği hakkını ihlal edeceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the concept of private life, which cannot be framed in all its details due to its changes in parallel with the developing technology and social dynamics, in the light of the decisions of the Constitutional Court and to bring a perspective on the interpretation of the scope and limits of the concept of private life. In this respect, the decisions of the European Court of Human Rights, the decisions of the Court of Cassation and the opinions in the doctrine have also been utilized. In the first part of the study, the term private life is defined and the historical development of the concept is explained. The theories to explain the concept of private life, the scope of the concept of private life, the right to privacy of private life and the obligations of the state within the scope of the right to privacy of private life, the reasons for the protection of the right to privacy of private life and the forms of interference to the right are examined. In the second part, the right to privacy regulated in the 1982 Constitution and the personal data, inviolability of residence and freedom of communication regulated under the title of“Privacy and Protection of Private Life”of the Constitution are examined, and the conditions for the limitation of the right to privacy under the ECHR and the 1982 Constitution are examined. The thesis concludes that the concept of private life does not only consist of matters involving privacy, that this concept should be interpreted broadly, that legal interests that distinguish and individualize the person from others, enable social life, and are compatible with the development of personality are considered within the scope of private life, and that new areas will be included in this concept as society develops. In addition to the State's negative obligation not to unlawfully interfere with the private lives of individuals through its organs, it is understood that the State has positive obligations to ensure that public organs, other persons or individuals respect the right to privacy and to take necessary measures to prevent unlawful interference, and that the State will violate the right to privacy if it fails to fulfill its obligations