Aile aidiyetinin adölesan öğrencilerin beslenme davranışlarına etkisi
The effect of family belonging on the eating behaviors of adolescent students
- Tez No: 925941
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARPACİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacını ''aile aidiyetinin adölesan öğrencilerinin beslenme davranışlarına etkisinin incelenmesi'' oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli nicel araştırma yöntemlerinden“tarama”modelidir. Araştırmanın evreni Tekirdağ ilinin Çorlu ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda eğitim gören 512 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada herhangi bir örneklem seçimi yapılmadan evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgiler Formu, Çocuk Beslenme Özyeterlilik Ölçeği, Beslenme Davranış Ölçeği ve Aile Aidiyet Ölçeği anket formları kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde İlişki için Pearson Korelasyon analizi, etki için doğrusal ve çoklu doğrusal regresyon analizi ve farklılık için iki gruplu demografik değişkenler için bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla gruplu demografik değişkenler için ise tek yönlü varyans (Anova) analizi" yapılıştır. Yapılan analizler sonucunda adölesan öğrencilerin demografik özellikleri ile aile aidiyeti arasında anlamlı istatiksel farklılık bulunmuştur. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre ;10-11 yaş grubunun 13-14 yaş grubuna göre; 1-2 kardeşe sahip çocukların 3-4 kardeş sayısına sahip diğer çocuklara göre; baba eğitim düzeyi ilkokul olan çocukların baba eğitim düzeyi üniversite ve üstü olan çocuklara göre; 5. Sınıf kademesindeki çocukların 8. sınıf kademesindeki çocuklara göre daha fazla aidiyet duygusu içerisinde olduğu belirlenmiştir. Adölesan tanıtıcı bilgiler ve beslenme öz yeterlilik ve beslenme davranışları ile anlamlı istatiksel farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerden 11 yaşında olanların 13-14 yaşında olanlara göre; 5.sınıf düzeyindeki çocukların diğer sınıf düzeylerindeki çocuklara göre; baba eğitim durumu ön lisans ve üzeri olanların ilkokul olanlara göre beslenme öz yeterliliklerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of family belonging on the eating behaviors of adolescent students. The research model is a“survey”model, which is one of the quantitative research methods. The population of the study consists of 512 participants who are attending a public secondary school in the Çorlu district of Tekirdağ. In the study, an attempt was made to reach the entire population without selecting a sample.. Data were collected through survey forms, including the Demographic Information Form, Children's Nutrition Self-Efficacy Scale, Nutrition Behavior Scale, and Family Belonging Scale. In the analysis of the data, Pearson Correlation analysis was used for relationship, linear and multiple linear regression analysis for effect, independent sample t-test for demographic variables with two groups for difference, and one-way ANOVA analysis for demographic variables with more than two groups. As a result of the analyses, a statistically significant difference was found between the demographic characteristics of adolescent individuals and family belonging. It was determined that female students compared to male students, the 10-11 age group compared to the 13-14 age group, children with 1-2 siblings compared to those with 3-4 siblings, children whose fathers had a primary school education compared to those whose fathers had a university education or higher, and 5th graders compared to 8th graders, experienced a stronger sense of belonging. Significant statistical differences were found between adolescent descriptive information, nutrition self-efficacy, and nutrition behaviors. It was found that 11-year-old children compared to 13-14-year-olds, 5th graders compared to students at other grade levels, and children whose fathers had an associate degree or higher compared to those whose fathers had a primary school education, had higher levels of nutrition self-efficacy.