The effects of variousfertilizer compositions on fruit quality and productivity of the figtree (Ficus carical.) CV. Benatty in Duhok, Iraq
Duhok (Iraq) yöresinde Benatty incir (Ficus carical.) çesidine uygulanan farklı gübre kompozisyonlarının meyve kalitesi ve verimi üzerine etkileri
- Tez No: 925972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN YAVİÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SHUKRİ HAJİ SALIH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştarma ile 'Benatty' incir çeşidinin büyüme özellikleri, verim performansı ve meyve kalitesi üzerinde organik gübre, üre ve nano gübre uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Organik gübre, üre ve nano gübrelerin kontrol uygulamasına göre gerek bireysel gerekse kombinasyon şeklindeki uygulamarı ağaç ve meyve gelişim parametreleri ve besin içerikleri (vejetatif büyüme özellikleri, yaprak protein ve besin içerikleri, meyve verim ve kalite özellikleri, meyve besin içerikleri) üzerinde önemli etkileri olmuştur. 20 kg ağaç-1 organik gübre + %1,5 üre kombinasyonu sürgün uzunluğu, yaprak alanı, yaprak kuru maddesi, yaprak toplam proteini, yaprak besin içeriği (azot, fosfor ve magnezyum), ağaç başına toplam meyve sayısı, ağaç başına toplam verim, hektar başına toplam verim, toplam çözünür katı madde, toplam flavonoidler, toplam karotenoidler, meyve besin içeriği (fosfor ve kalsiyum) değerlerini iyileştirmiştir. 20 kg ağaç-1 organik gübre + %0,75 üre kombinasyonu yaprak toplam klorofil içeriği, yaprak besin içeriği (potasyum, demir ve çinko), meyve kuru ağırlığı, toplam çözünebilir katı madde, C vitamini, toplam antioksidanlar, toplam fenoller ve meyvenin potasyum içeriğini önemli ölçüde artırmıştır. 20 kg ağaç-1 organik gübre + 4 mL L-1 nano gübre kombinasyonu sürgün uzunluğu, yaprak alanı, yaprak toplam klorofil içeriği, yaprak kuru maddesi, yaprak toplam proteinleri, yaprak azot içerikleri, meyve çapı, ağaç başına toplam meyve sayısı, ağaç başına toplam verim, hektar başına toplam verim, toplam çözünür katı madde, toplam fenoller, toplam proteinler ve meyve besin içeriklerini (nitrojen ve demir) artırmıştır. 4 mL L-1 nano gübre + üre %1.5 kombinasyonu sürgün uzunluğu, yaprak alanı, yaprak kuru maddesi, yaprak besin içeriği (fosfor ve magnezyum), ağaç başına toplam meyve sayısı, toplam çözünebilir katı madde, toplam karotenoid ve meyve kalsiyum içeriğinde önemli iyileşmelere neden olmuştur. Üçlü kombinasyon olarak uygulanan 20 kg ağaç-1 organik gübre + 4 mL L-1 Nano gübre + %1,5 üre uygulaması da sürgün uzunluğunu, yaprak toplam klorofil içeriğini, yaprak kuru maddesini, yaprak toplam proteinlerini, yaprak besin maddesi içeriklerini (azot, fosfor ve magnezyum) iyileştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of organic fertilizer, urea and nano fertilizer applications on the growth characteristics, yield performance and fruit quality of 'Benatty' fig variety were investigated. Compared to the control application, both individual and combination applications of organic fertilizer, urea and nano fertilizers had significant effects on tree and fruit development parameters and nutrient contents (vegetative growth characteristics, leaf protein and nutrient contents, fruit yield and quality characteristics, fruit nutrient contents). 20 kg tree-1 organic fertilizer + 1.5% urea combination improved shoot length, leaf area, leaf dry matter, leaf total protein, leaf nutrient content (nitrogen, phosphorus and magnesium), total fruit number per tree, total yield per tree, total yield per hectare, total soluble solids, total flavonoids, total carotenoids, fruit nutrient content (phosphorus and calcium) values. 20 kg tree-1 organic fertilizer + 0.75% urea combination significantly increased leaf total chlorophyll content, leaf nutrient content (potassium, iron and zinc), fruit dry weight, total soluble solids, vitamin C, total antioxidants, total phenols and potassium content of fruit. 20 kg tree-1 organic fertilizer + 4 mL L-1 nano fertilizer combination increased shoot length, leaf area, leaf total chlorophyll content, leaf dry matter, leaf total proteins, leaf nitrogen contents, fruit diameter, total fruits per tree, total yield per tree, total yield per hectare, total soluble solids, total phenols, total proteins and fruit nutrient contents (nitrogen and iron). The combination of 4 mL L-1 nano fertilizer + urea 1.5% caused significant improvements in shoot length, leaf area, leaf dry matter, leaf nutrient content (phosphorus and magnesium), total fruit number per tree, total soluble solids, total carotenoids and fruit calcium content. The triple combination of 20 kg tree-1 organic fertilizer + 4 mL L-1 Nano fertilizer + 1.5% urea also improved shoot length, leaf total chlorophyll content, leaf dry matter, leaf total proteins, and leaf nutrient contents (nitrogen, phosphorus and magnesium).