Sosyal koruma harcamalarının hanehalkı tasarruflarına etkisi: Türkiye örneği
The impact of social protection expenditures on household savings: The case of Türkiye
  1. Tez No: 925994
  2. Yazar: MEMDUH ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'deki sosyal koruma harcamalarının hanehalkı tasarrufları üzerindeki etkisini ampirik bir bakış açısıyla incelemektedir. Sosyal koruma harcamaları, modern refah devletlerinin temel unsurlarından biri olarak gelir dağılımını iyileştirme, yoksulluğu azaltma ve sosyal risklere karşı koruma sağlama hedeflerini taşır. Bu harcamalar, hanehalklarının gelir seviyelerini doğrudan etkileyerek tüketim ve tasarruf davranışlarını şekillendirir. Kamu sosyal harcamalarının bir parçası olan eğitim ve sağlık harcamaları, milli gelirdeki yeri ve bu harcamaların sürdürülebilirliği konusuna temas eden çalışmada, Türkiye'nin bu alandaki durumu, zaman içinde yaşadığı değişim ve uluslararası pozisyonu açısından değerlendirilmiştir. Refah devleti krizi perspektifinde, sosyal harcamaların finansmanında yaşanan sorunlar ve artan demografik baskılar, bu sistemlerin sürdürülebilirliği çerçevesinde bir sosyal refah devleti inşa etmek, kaynakların etkin dağıtımı ve sosyal politikaların yeniden yapılandırılması ele alınmaktadır. Bu çalışma, 2004-2022 yıllarına ait Hanehalkı Bütçe Anketi (HHBA) verilerini kullanarak, sosyal koruma harcamalarının hanehalkı harcamaları ve tasarrufları üzerindeki etkisini gelir düzeyi, yaş, eğitim seviyesi ve hanehalkı büyüklüğü gibi değişkenleri dikkate alarak analiz etmektedir. Elde edilen bulgular, sosyal politika tasarımı ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından önemli katkılar sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the impact of social protection expenditures on household savings in Turkey from an empirical perspective. Social protection expenditures are a fundamental component of modern welfare states, aiming to improve income distribution, reduce poverty, and provide protection against social risks. These expenditures directly affect household income levels, shaping consumption and saving behaviors. Focusing on education and healthcare expenditures as part of public social expenditures, the study addresses their share in national income and sustainability. Turkey's position in this field has been evaluated in terms of its historical transformation and international standing. From the perspective of the welfare state crisis, the challenges in financing social expenditures and increasing demographic pressures are discussed within the framework of constructing a sustainable social welfare state. This involves effective resource allocation and restructuring social policies. Using Household Budget Survey (HBS) data from 2004 to 2022, this study analyzes the effects of social protection expenditures on household spending and savings, taking into account variables such as income level, age, education, and household size. The findings provide significant contributions to social policy design and economic sustainability.