İbn Arabi'de eskatolojik kötülük problemi
Ibn Arabi and the eschatological problem of evil
  1. Tez No: 926044
  2. Yazar: HÜSNİYE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SÜNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ölümden sonra bir hayat var mıdır? Sorusu insanlığın en kadim sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk filozofların sorduğu sorular genel olarak ben neyim, nasıl var oldum, alem nasıl var oldu, bir yaratıcı var mı, varsa nasıl bir varlık… gibi sorular her zaman insanlığın merak ettiği sorular olmuştur. Daha sonraki dönemde Kötülük Problemi ve kötülüğün nasıl var olduğu soruları insanların sorduğu sorular olmuştur. Çalışmanın bu kavramları inceleme gereği duyduk. Çalışmamız iki bölümden oluşturduk. İlk bölümde“adalet'' ve ”dinlerde ölümden sonra dirilme'' ve'' kötülük problemi, bunun bir sonucu olarak teodise, eskatoloji, eskatolojik doğrulama, ölüm, dirilme, dirilmenin mahiyeti konularını işledik. Tabi ki bu kavramları incelerken zamanın mahiyeti, mantıkçı pozitivizm konularına da yer verdik. İkinci bölümde ise İbn Arabi ve eskatolojik kötülük problemi konularını işledik. Asıl önemli sorumuz eskatolojik kötülük problemi olmaktadır. Yani insan bu dünyada kısıtlı bir ömür yaşamaktadır. Ölümden sonra sonsuz cehennemden bahsediliyorsa bunun adalet olup olmadığı sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Dirilme konusuna felsefi bir yaklaşımla bakıp filozofların bu konuda düşüncelerini değerlendirecek ve vahdet-i Vücut'un kurucusu Şeyh-i Ekber İbn Arabi'nin bu konuda düşüncelerine yer vereceğiz.
Özet (Çeviri)
Is there a life after death? The question appears as humanity's most ancient question. The questions asked by the first philosophers, in general, such as what am I, how did I come into existence, how did the universe come into existence, is there a creator, if so, what kind of being is it... have always been questions that humanity has wondered about. In the later period, the Problem of Evil and how evil exists became questions that people asked. We felt the need to examine these concepts in the study. We created our study in two parts. In the first part, we discussed the topics of“justice”,“resurrection after death in religions”and“the problem of evil”, and as a result of this, theodicy, eschatology, eschatological verification, death, resurrection, and the nature of resurrection. Of course, while examining these concepts, we also included the nature of time and logical positivism. In the second part, we discussed Ibn Arabi and the problem of eschatological evil. Our most important question is the problem of eschatological evil. In other words, humans live a limited life in this world. If eternal hell is mentioned after death, we will try to answer the question of whether this is justice or not. We will look at the issue of resurrection from a philosophical approach, evaluate the thoughts of philosophers on this subject, and include the thoughts of Sheikh-i Ekber Ibn Arabi, the founder of Vahdet-i Yürü, on this subject.