Gelişimsel yetersizliği/riski olan bebeklere yönelik duyu-motor fonksiyonlar ile etkileşim temelli gelişimsel değerlendirme formu ve müdahale programının (DUMFET) geliştirilmesi
Development of a developmental assessment form and intervention program (DUMFET) based on interaction with sensory-motor functions for infants with developmental disabilities/risk
  1. Tez No: 926054
  2. Yazar: AYŞE FİRDEVS ARACİKÜL BALIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişimsel yetersizliği/ riski olan bebeklere yönelik Duyu-Motor Fonksiyonlar ile Etkileşim Temelli Gelişimsel Değerlendirme Formu ve Müdahale Programının (DUMFET) geliştirilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek üzere Analiz (Analysis), Tasarım (Design), Geliştirme (Develop), Uygulama (Implement) ve Değerlendirme (Evaluation) ADDIE modeli temel alınarak uzman destekli ebeveyn uygulamalı bir müdahale programı hazırlanmıştır. Araştırmada tasarım tabanlı araştırma yaklaşımı olan Tip 1 Tasarım ve Geliştirme Araştırma yöntemi (DDR) kullanılmıştır. Araştırmanın analiz aşamasında alan yazın taraması ve altı uzman ile ihtiyaç analizi yapılmıştır. Tasarım ve geliştirme aşamalarında altı uzmandan ihtiyaç analizi ve alan yazın doğrultusunda oluşturulan değerlendirme formu için görüşü alınarak, DUMFET Uygulama Kılavuzu, Değerlendirme Formu ve Aktivite Kitapçığı hazırlanmıştır ve beş uzmandan kapsam geçerliği alınmıştır. Uygulama aşamasında; altı bebek (0-12 ay) ve on ebeveyn ile DUMFET Programı uzman uygulamalı ve ebeveyn destekli olarak pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulamadan elde edilen bulgular, DUMFET'in katılımcıların duyu-motor ve etkileşim temelli becerilerine becerilerine ilişkin performanslarında olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Elde edilen sosyal geçerlik bulguları, DUMFET'İn sosyal geçerliğinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a Developmental Assessment Form and Intervention Program Based on Interaction with Sensory-Motor Functions (DUMFET) for infants with developmental disabilities/risk. In order to achieve this goal, an expert-supported parent-implemented intervention program was prepared based on the ADDIE model of Analysis, Design, Develop, Implement and Evaluation. Type 1 Design and Development Research method (DDR), which is a design-based research approach, was used in the study. In the analysis phase of the study, a literature review and needs analysis were conducted with six experts. In the design and development stages, six experts were consulted for the needs analysis and the evaluation form created in line with the literature, and the DUMFET Implementation Guide, Evaluation Form and Activity Booklet were prepared and content validity was obtained from five experts. In the implementation phase, the DUMFET Program was piloted with six infants (0-12 months) and ten parents with expert application and parent support. The findings obtained from the pilot implementation showed that DUMFET had a positive effect on the participants' performance in sensory-motor and interaction-based skills. The social validity findings obtained show that the social validity of DUMFET is high.