Dijital göçebeler özelinde Gig Ekonomisinin vergilendirilmesi ve Türkiye için vergileme önerisi
Taxation of the Gig Economy in the context of digital nomads and taxation proposal for Türkiye
- Tez No: 926056
- Danışmanlar: PROF. DR. CANATAY HACIKÖYLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çalışmada, dijital kapitalizmin yeni bir ürünü olan ve çeşitli etmenler sayesinde ana akım haline gelen dijital göçebeliğin, ülkeler açısından nasıl yeni nesil bir gelir ve beşeri sermaye unsuru haline geldiği ve ülkelerin bu gelir ve beşeri sermaye kalemini elde etmek için uyguladıkları dijital göçebe vize programlarına yer verilmektedir. Çalışmanın amacı; dijital dönüşümünü sağlayacak yetenek bakımından açığı olan, gelişmekte olan ülkeler sınıfına mensup Türkiye için, hâlihazırda benimsediği vize programının eksikliklerini giderip, kendi dijital dönüşümünü kısa vadede, etkili bir şekilde sağlayabilecek, vergisel uygulamaların ön planda olduğu bütüncül bir dijital göçebe vize programı önerisi getirmektir. Çalışma, bu özelliğiyle kaleme alınan ilk doktora tezi olup, henüz sınırlı sayıda çalışmanın olduğu ulusal literatüre katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Dijital göçebelerin en çok tercih ettikleri meslekler, Türkiye'nin dijital dönüşümünü sağlayabilecek yetenekli işgücünün kıt olduğu alanlarda faaliyette bulunmaktadır. Söz konusu bireylerin, gidilecek yer (destinasyon) tercihlerinde Türkiye'nin ön sıralarda yer almasını temin edecek kapsayıcı bir dijital göçebe vize programı, Türkiye için hatırı sayılır kazanımlar sağlayabilecektir. Türkiye, sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik konumuyla, turizm endüstrisi bakımından sahip olduğu zengin yapısıyla dijital göçebeler bakımından bir cazibe merkezi haline gelebilir. Ancak dijital göçebelerin Türkiye'yi gidilecek yer olarak tercih etmelerinde vergisel uygulamaların öncül bir rolü olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu doğrultuda kurgulanan Türk Dijital Göçebe Vize Programında vergisel teşvikler ön plandadır. Getirilen öneri gereğince, dijital göçebelere sağlanacak bireysel gelir vergisi muafiyeti ve onların faaliyette bulundukları alanlarda yurt içinde kurulu Türk işletmelerine verecekleri hizmetin belirli bir oranının vergiden istisna addedilmesi uygulamaları ile Türkiye'nin dijital dönüşümünü sağlayacak nitelikli işgücünün temin edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The study discusses how digital nomadism, a new product of digital capitalism that has become mainstream through various factors, has turned into a new generation of income and human capital element for countries, and the digital nomad visa programs that countries implement to obtain this income and human capital. The aim of the study is to propose a comprehensive digital nomad visa program, with a focus on tax practices, that can address the shortcomings of the current visa program adopted by Türkiye, which belongs to the class of developing countries with a talent gap that will enable its digital transformation effectively in the short term. This study is the first doctoral thesis written with this feature and is expected to contribute to the national literature, which currently has a limited number of studies. The most preferred professions of digital nomads operate in areas where Türkiye's skilled workforce, which can enable its digital transformation, is scarce. An inclusive digital nomad visa program that ensures Türkiye ranks high in the destination preferences of these individuals can provide significant gains for Türkiye. With its geopolitical and geostrategic position and the rich structure of its tourism industry, Türkiye can become an attraction center for digital nomads. However, it would not be wrong to say that tax practices will play a leading role in digital nomads' preference for Türkiye as a destination. In this context, tax incentives are at the forefront of the Turkish Digital Nomad Visa Program designed accordingly. According to the proposed recommendation, it is aimed to ensure the provision of qualified workforce for Türkiye's digital transformation through the implementation of individual income tax exemption for digital nomads and the exemption from tax of a certain percentage of the services they provide to Turkish businesses established domestically in the fields they operate.