Kendi adına ve ücretli çalışanların mesleki bağlılıklarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of occupational commitment of self-employed and paid-employment
- Tez No: 926055
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BENLİGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Meslek, bireylerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve insanlara yararlı mal ve/veya hizmet üretebilmeleri için belli bir eğitim sürecinden geçerek kazandıkları bilgi ve becerilere dayalı, koşulları ve kuralları belli olan bir iş ya da iş grubudur. Bireyler genellikle yapabileceklerine inandıkları, kendilerine maddi ve manevi kazanç sağlayacağını düşündükleri mesleklere yönelirler. Bireyler seçtikleri mesleğe ilişkin donanım elde etmek için emek ve zaman harcadıklarında, değerlerini ve ideolojilerini özümseyerek meslekleriyle özdeşleşmeye başladıkça, mesleklerini yaşamlarında daha önemli bir yerde konumlandırdıklarında bağlılık geliştirirler. Günümüzde mesleklerin icra edilmesini sürdürülebilir kılacak en önemli unsurlardan biri bağlılıktır. Bireylerin mesleklerine olan bağlılıkları istihdam tercihlerine göre farklılık gösterir mi? Bu çalışmanın temel amacı farklı istihdam koşullarında bireylerin mesleki bağlılık düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmayacağını ortaya koymaktır. Nicel yöntem kullanılan araştırmada, Kahramanmaraş ilinde kendi adına ve ücretli çalışan olmak üzere iki farklı istihdam grubunu temsil eden 242 avukat tarafından tamamlanan online anket formlarından elde edilen veri analiz edilmiştir. Katılımcıların mesleki bağlılık düzeylerini ölçmek için Meyer vd. (1993) tarafından geliştirilen üç boyutlu Mesleki Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda mesleki bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık ile istihdam biçimi arasında anlamlı ve pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunurken, duygusal bağlılık ile istihdam biçimi arasında korelasyon tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
A profession is a job or a group of jobs with certain conditions and rules based on the knowledge and skills that individuals acquire through a certain educational process in order to sustain their lives and produce goods and/or services that are useful to people. Individuals generally gravitate towards professions that they believe they can do and that they think will provide them with material and moral gain. Individuals develop commitment when they spend time and effort to become equipped for their chosen profession, when they begin to identify with their profession by assimilating its values and ideologies, and when they position their profession in a more important place in their lives. Today, commitment is one of the most important factors that will make the practice of professions sustainable. Do individuals' commitment to their professions differ according to their employment preferences? The main purpose of this study is to reveal whether the occupational commitment levels of individuals will differ under different employment conditions. The quantitative method was used to analyze the data obtained from online questionnaires completed by 242 lawyers representing two different employment groups: self-employed and employed by an institution in Kahramanmaraş province. The three-dimensional Professional Commitment Scale developed by Meyer et al. (1993) was used to measure the level of professional commitment of the participants. As a result of the study, a significant and positive weak correlation was found between professional commitment, continuance commitment and normative commitment and employment type, while no correlation was found between emotional commitment and employment type.