Japon manga estetiğinin küresel çizgi roman ve illüstrasyon anlayışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the impact of Japanese manga aesthetics on the global understanding of comics and illustration
- Tez No: 926065
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE TAŞCIOĞLU VAUGHAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, bir Japon sanat formu olan manganın küresel yayılımını, kültürel melezleşmedeki rollerini, çok sayıda ülkeye yayılan devasa izleyici kitlelerini, kültürel, ekonomik ve sosyal etkisinin kapsamı ile çok yönlülüğünü araştırmaktadır. Manga ve animenin nasıl sadece Japon kültürünü ihraç etmekle kalmayıp aynı zamanda diğer geleneklerden de unsurlar ithal edip asimile ettiğini ve böylece küresel çekiciliğini ve erişilebilirliğini nasıl artırdığını ayrıntılı olarak ele almaktadır. Uluslararası pazarlar ve medya endüstrileri üzerindeki tesirinin altını çizmektedir. Japon yaratıcılar ve küresel yayıncılar arasındaki stratejik iş birliklerinin uluslararası izleyicilerde yankı uyandıran yeni formları ve temaları nasıl inşa ettiğini göstermektedir. Ortaya koyduğu kendine has grafik dilin, farklı coğrafyalardan pek çok illüstratör ve grafik sanatçısının kişisel tarzlarını oluşturma serüvenindeki yapıcı gücünden bahsetmekte ve bu bağlamda örnekler sunmaktadır. Uygulama bölümünde, araştırmanın pratik bir uzantısı olarak yerli bir orijinal manga üretilmiştir. Bu eser, aynı zamanda Türkiye'de yetişmiş bir illüstratör olan araştırmacının, öznel illüstratif dilinin manga estetiği ile çarpışması sürecini incelediği bir vaka çalışması olarak ele alınmaktadır. Bu stil, manga/anime denildiğinde akıllarda ilk canlanan anonim, stereotipik çizimler ve karakterlerden uzakta konumlanmaktadır. Uygulama, yüzeysel üslup taklitlerinin ötesine geçerek, daha derin yapısal ve anlatısal sentezleri araştırmaktadır. Böylece, bu melezleşme sürecinin potansiyellerine dair ipuçları vermeyi hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the global spread of manga as a Japanese art form, their role in cultural hybridization, their huge audiences spanning multiple countries, and the scope and versatility of their cultural, economic and social impact. It details how manga and anime not only export Japanese culture but also import and assimilate elements from other traditions, thereby increasing their global appeal and accessibility. It highlights its influence on international markets and media industries. It shows how strategic collaborations between Japanese creators and global broadcasters have constructed new forms and themes that resonate with international audiences. It discusses and provides examples of the constructive power of manga's distinctive graphic language in the development of the personal style of many illustrators and graphic artists from different geographies. In the practice-based section, a local original manga was produced as a practical extension of the research. This work is treated as a case study in which the researcher, who is also an illustrator raised in Turkey, examines the process of the collision of his subjective illustrative language with manga aesthetics. This style is far from the anonymous, stereotypical drawings and characters that first come to mind when we think of manga/anime. The practice, goes beyond superficial stylistic imitations and explores deeper structural and narrative syntheses. Thus, it aims to provide clues to the potentials of this hybridization process.