Grafik tasarımcının yeni aracı: Yapay zekâ
Artificial intelligence: A new tool for graphic designers
  1. Tez No: 926066
  2. Yazar: BERKEM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. MELİKE TAŞCIOĞLU VAUGHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
İnsan sosyal bir varlıktır. Yapısı gereği bilmek, öğrenmek ve gelişmek istemektedir. Yıllar içerisinde iletişimini geliştiren insan, devamında yazıyı icat etmiştir. Yazıyı taşıyabilecek bir yüzey gerekmiş ve kâğıdı bulmuştur. Yazıyı kâğıda daha kolay ve hızlı aktarabilmenin yolları aranmış ve bunun sonunda matbaa ortaya çıkmıştır. Matbaacılık sayesinde bilginin geniş coğrafyalara yayılması sağlanabilmiştir. İnsanlar; makineleri, devamında elektriği icat etmiştir. Bir zamanlar imkânsız gibi görünen uzak mesafe iletişimi, uzak mesafe yolculukları, uzay yolculukları, bilgisayar sistemleri gibi yüzlerce teknoloji insanların emekleri sonucu mümkün olabilmiştir. Düşünebilme, öğrenebilme, değişebilme ve gelişebilme gibi bugüne kadar sadece insanların zekâları ile kullanabildiği beceriler artık ürettiğimiz makineler tarafından da kullanılabilir hale gelmiştir. İnsan beyni tamamen simüle edilebildiğinde veya ona kıyasla çok daha zeki, hızlı, güçlü bir yapay zekâ sistemi kurulduğunda insan beynine olan ihtiyacın azalacağı ve buna bağlı olarak birçok meslek grubunun yapay zekâ ile yeniden şekilleneceği öngörülmektedir. Bu meslek gruplarından biri olarak grafik tasarım ve meslek profesyonelleri grafik tasarımcılar da yapay zekâ ile yeniden şekillenecektir. Grafik tasarım alanında birçok yenilik sunan, zaman kazandıran, insanın yapabildiği birçok şeyi yapabilme potansiyeli olan bu sistemler, günümüzde grafik tasarımcının konumunu sorgulatmaktadır. Bu tezde grafik tasarım, yapay zekâ ve araçları irdelenecek, grafik tasarım alanında bir araç olarak neler yapabildiği güncel uygulamalar ile sunulmaya çalışılacaktır. Yapay zekânın gelecekteki konumu tam olarak belirlenemese de daha önceki önemli teknolojik gelişmelerde olduğu gibi insanoğlu için güçlü bir araç olacağı su götürmez bir gerçekliktir. Tezin uygulama aşamasında; yapay zekanın grafik tasarım bağlamında tasarım problemlerini çözüm becerisi ve insan tasarım becerileri ile farkları değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Humans are social beings. By nature, they seek knowledge, learning, and development. Over time, as communication improved, writing was invented. The need for a surface to carry writing led to the discovery of paper. In the pursuit of faster and more efficient ways to transfer writing onto paper, the printing press emerged. Printing enabled the widespread dissemination of information across vast geographies. Technological advancements continued with the invention of machines, followed by electricity. Innovations once thought impossible (such as long-distance communication, space travel, and computer systems) became reality through human effort. Skills like critical thinking, learning, adaptation, and development, which were once exclusive to human intelligence, are now integrated into the machines we create. It is predicted that when the human brain is fully simulated or when a more advanced, faster, and more powerful artificial intelligence system is developed, the reliance on human cognitive abilities will decrease. Consequently, many professions, including graphic design, will be reshaped by artificial intelligence. These systems introduce new possibilities in graphic design, save time, and have the potential to perform tasks traditionally carried out by humans, raising questions about the role of graphic designers today. This thesis explores the relationship between graphic design and artificial intelligence, examining its tools and applications within the field. While the precise future of artificial intelligence remains uncertain, it is undeniable that, like past technological breakthroughs, it will serve as a powerful tool for humanity. In the implementation phase of this thesis, the ability of artificial intelligence to solve design problems in the context of graphic design will be assessed, along with a comparison of its capabilities and differences from human design skills.