Markalaşma sürecinde Yapay Zeka'nın rolü: Yapay zeka ile görsel kimlik oluşturma
The role of artificial intelligence in the branding process: Creating visual identity with artificial intelligence
  1. Tez No: 973457
  2. Yazar: ALİ İHSAN LÜLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES ÇETİN BÜYÜKTUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Reklamcılık, Communication Sciences, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tasarım odaklı yapay zeka programlarının, markalaşma sürecinde kritik bir öneme sahip olan görsel kimlik oluşturma sürecindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, görsel iletişim tasarımı tarihinin teknoloji bağlamındaki dönüşümü, dijitalleşme ve yeni medya araçlarının disiplin özelinde yarattığı etkiler incelenmiştir. İkinci bölümde ise çalışmanın uygulama kısmının temelini oluşturan“marka”kavramı araştırılarak, kuramları ve tarihi hakkında detaylı literatür taraması yapılmıştır. Bu bölümde ayrıca yeni medya teknolojilerinin görsel iletişim tasarımı üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışmada, uygulamalı bir yaklaşım benimsenerek yapay zeka araçlarının (ChatGPT, MidJourney ve Gemini) görsel kimlik oluşturma süreçlerindeki yeterlilikleri, sınırlılıkları ve tasarım sürecine olan katkıları değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında ise aktif olarak kullanılan yapay zeka programları ile markalaşma sürecindeki görsel kimlik tasarımları üretilmiş; imgesel bir dondurma markası üzerinden yapay zekanın grafik tasarım alanında yetenekleri ele alınmıştır. Yapay zeka programlarından elde edilen tasarımlar üzerinden değerlendirmeler yapılarak, marka oluşturma sürecinde tasarımcının oynayacağı rolü hakkında öngülerde bulunulmuştur. Günümüzde yapay zekanın görsel oluşturma konusunda geldiği nokta ile yapay zekanın, grafik tasarım alanında gelişimi hakkında araştırmacılara destek olması amaçlanmaktadır. Elde edilen yapay zeka destekli tasarımların, yetersiz olduğu noktalar tespit edilerek araştırmacı tarafından tespit edilerek sonuca ulaştırılması için görüntü işleme programları kullanılmıştır. Markanın, görsel kimlik tasarımı sonucuna ulaşabilmesi için beklenen yeterlilikleri sağlayamadığı noktalarda araştırmacı tarafından tasarımlardaki sorunlar düzeltilmiştir. Bugün gelinen noktada yapay zeka bir tasarım aracı olarak kullanılabilmektedir ve tam olarak bir tasarımcı gibi çalışmalar ürettiğini söylemek mümkün değildir. Ancak iyi bir prompt yazarı olan tasarımcı ise yapay zekanın görsel üretimleriyle vakit kazanabildiği, hayal gücünü genişletebildiği ve daha fazla teknolojik imkana sahip olduğu gibi sonuçlara ulaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role of design-oriented artificial intelligence programmes in the process of visual identity creation, which has a critical importance in the branding process. In the first part of the study, the transformation of the history of visual communication design in the context of technology, the effects of digitalisation and new media tools on the discipline are examined. In the second part, the concept of 'brand', which forms the basis of the application part of the study, is investigated and a detailed literature review is conducted on its theories and history. In this section, the effects of new media technologies on visual communication design are also discussed. In the study, by adopting an applied approach, the competences, limitations and contributions of artificial intelligence tools (ChatGPT, MidJourney and Gemini) in visual identity creation processes were evaluated. In the application phase of the research, visual identity designs in the branding process were produced with actively used artificial intelligence programmes; the capabilities of artificial intelligence in the field of graphic design were discussed through an imaginary ice cream brand. By making evaluations on the designs obtained from artificial intelligence programmes, predictions were made about the role of the designer in the brand building process. Today, it is aimed to support researchers about the point where artificial intelligence has reached in visual creation and the development of artificial intelligence in the field of graphic design. Image processing programmes were used to determine the points where the artificial intelligence-supported designs obtained were inadequate and to determine and conclude them by the researcher. The problems in the designs were corrected by the researcher at the points where the brand could not provide the expected competences in order to achieve the result of visual identity design. At the point reached today, artificial intelligence can be used as a design tool and it is not possible to say that it produces works exactly like a designer. However, if the designer is a good prompt writer, it can be concluded that artificial intelligence can save time with visual productions, expand imagination and have more technological possibilities.