Avukatların sürdürülebilir tüketim davranışlarının incelenmesi: Aksaray ili örneği
Investigating the sustainable consumption behaviour of lawyers: The case of Aksaray province
- Tez No: 926074
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çevre Mühendisliği, Education and Training, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada; araştırmaya katılan avukatların sürdürülebilir tüketim davranışlarının farklı değişkenler açısından (cinsiyet, mesleki kıdem, kurum türü, sosyoekonomik düzey, medeni durum) belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunun belirlenmesinde kolay örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aksaray ilinde görev yapmakta olan toplam 108 avukat oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Doğan, Bulut ve Çımrın (2015) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Tüketim Davranışı”ölçeği kullanılmıştır. İlgili ölçek dört faktörden oluşmaktadır. Bu ölçek çevre duyarlılığı, ihtiyaç dışı satın alma, tasarruf ve yeniden kullanılabilirlik boyutlarını içermektedir. Verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, araştırmaya katılan avukatların sürdürülebilir tüketim davranışlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Farklı değişkenler açısından incelendiğinde ise cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılığın görülmediği sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki kıdem düzeyi, kurum türü, sosyoekonomik düzey ve medeni durum değişkenleri açısından araştırmaya katılan avukatların sürdürülebilir tüketim davranışları incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmektedir. Bu bulgular ışığında, avukatların sürdürülebilir tüketim davranışları konusunda farklı illerde yapılan araştırmaların sayısının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sustainable consumption behaviour of the lawyers participating in the research in relation to different variables (gender, professional seniority, type of institution, socioeconomic level, marital status). Convenience sampling was used to select the research sample. The sample of the study consists of 108 lawyers working in Aksaray province. The survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The sustainable consumption behaviour scale developed by Doğan, Bulut and Çımrın (2015) was used as a data collection tool. The scale consists of four factors. The scale includes the dimensions of environmental awareness, non-essential purchases, savings and reusability. SPSS 22 was used to analyse the data. Based on the results of the research, it was found that the sustainable consumption behaviour of the lawyers participating in the research was at a medium level. When analysed according to different variables, it was concluded that there was no significant difference according to the gender variable. When analyzing the sustainable consumption behaviour of the lawyers participating in the research with respect to the variables of professional seniority, type of institution, socioeconomic level and marital status, a statistically significant difference is observed. In view of these results, it is recommended to increase the number of studies carried out in different provinces on the sustainable consumption behaviour of lawyers.