Okula bağlılığın yordayıcıları olarak algılanan öz düzenleme ve sosyal destek
Self regulation and social support as predictives of school engagement
  1. Tez No: 926106
  2. Yazar: GÜLSÜM GÖKÇE ÇENGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, algılanan öz düzenleme ve sosyal desteğin okula bağlılığı yordama düzeyini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bununla birlikte, algılanan öz düzenleme, algılanan sosyal destek ve okula bağlılık; bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde ortaokulda öğrenim gören 489 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, ilişkisel tarama modeli şeklindedir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Okula Bağlılık ölçeği, Algılanan Öz düzenleme ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek ölçeğidir. Araştırma verilerinin analizinde korelasyon, t testi, varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde algılanan öz düzenleme ve sosyal desteğin okula bağlılık düzeyini yordadığını öngören modelin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte okula bağlılık, algılanan öz düzenleme ve sosyal destek arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca okula bağlılığın; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne baba tutumuna göre farklılaştığı; Öz düzenlemenin; anne baba tutumu ve baba eğitim düzeyine göre farklılaştığı; algılanan sosyal desteğin; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne baba tutumu, anne eğitim düzeyi, okulda samimi arkadaşın varlığına göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular tartışma ve sonuç bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine school attachment levels of secondary school students in terms of perceived social support and self regulation. In addition, perceived self-regulation, perceived social support and school engagement; were examined in terms of some demograchig variables. The research was carried out with the participation of 489 secondary school students in the Sultanbeyli district of Istanbul. The data of the study was obtained from a total of 489 secondary school students, including 258 girls and 231 boys in the 2021-2022 academic year. A correlational research model was used in this study. tools as follows: School Engagement Scale, perceived self regulation, Multi-Dimensional Scale of Perceived Social Support. The correlation and stepwise linear multiple regression analysis are used in the analysis of the data. The findings of the research reveal that perceived social support and self regulation are in the position of being predictors of the school attachment. Implications of these findings are discussed within the context of literature.Significant relationships were found between school engagement, perceived self-regulation and social support. In addition, commitment to school; differed according to gender, grade level, parental attitudes; perceived self-regulation; differed according to parental attitude and father's education level; perceived social support; It has been determined that it differs according to gender, class level, parental attitude, mother's education level, and the presence of a sincere friend at school. The findings obtained from the research are discussed in the discussion and conclusion section.