Çalışanların esnek çalışma uygulamalarına yönelik tutumları ve işte var olma sorunu ilişkisi: Bir kamu kurumu örneği
The relationship between employee's perspectives to flexible working practices and unavailability: A public institution example
- Tez No: 709455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İşgörenin fiilen işte olması; ancak çalışıyor gibi gözükmesine rağmen kendini işe tam olarak verememesi olarak tanımlanan işte var olamama çalışma hayatında hem işgörenler için hem de örgüt için önemli bir problemdir. İşte var olamama nedeniyle işgörenin performansı ve verimliliği düşmekte ve bu durum genel performansı ve verimliliği de etkilemektedir. İşletmeler bu performans kayıplarını en aza indirmek için birtakım uygulamalar yapmaktadır. Bu uygulamalardan biri de esnek çalışma biçimlerinde iş yapmaya yönelmektir. Özellikle teknolojik gelişmelerin de etkisi ile son yıllarda artış gösteren bu tür uygulamalar kamuda da kendine yer bulmaya başlamıştır. Covid-19 sürecinde kamuda yaygın olarak kullanılan bu çalışma şeklinin, iş ortamlarında pek çok konuda etkisinin olduğuna yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu etkilerden birinin de işte var olmama olduğu varsayımı ile bu çalışmada, kamu çalışanlarının esnek çalışma uygulamalarına yönelik algılarının işte var olamama durumlarına etkileri araştırılmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada, kolayda örnekleme ile bir kamu kurumunda çalışan 385 kişi örnekleme dahil edilmiştir. Anket tekniği ile birincil veriler toplanmıştır. Anket 5 dereceli likert tipi ölçektir. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda örneklem içinde yer alan kamu çalışanlarının esnek çalışma ya yönelik algılarının orta dereceli olduğu görülmüştür. Kurumlarındaki esnek çalışma uygulamaları onlar için yetersizdir. İşte var olamama sorunu yaşama durumlarına bakıldığında ise yüksek dereceli bir işte var olamama durumunun söz konusu olduğu görülmüştür. Araştırmanın cevap aradığı temel soru olan esnek çalışma uygulamalarının işte var olmamayı etkilemesi durumunun var olup olmadığı ile ilgili yapılan analizler sonucunda, kamu çalışanlarının algıladığı esnek çalışma uygulamalarının işte var olamama sorununu azaltıcı etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca esnek çalışma ve işte var olmama değişkenlerine yönelik algı demografik özelliklere göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The employee's actual employment; However, inability to be present at work, which is defined as not being able to fully devote oneself to work despite seeming to be working, is an important problem for both employees and the organization in working life. The performance and productivity of the employee decreases due to not being present at work, and this affects the overall performance and productivity. Businesses make a number of applications to minimize these performance losses. One of these applications is to turn to business in their flexible designs. You can benefit from the information you get from people who benefit from people who make comments about people who use such apps. During the Covid-19 process, many studies are being carried out to match this way of working, which is widely used in the public sector. Due to the absence of work in obtaining these effects, this education has benefited from applications for the perceptions of public education practices. In the study, in which the quantitative research method was used, 385 people working in a public institution were included in the sample with convenience sampling. Primary data was collected with the questionnaire technique. The questionnaire is a 5-point Likert-type scale. The data were analyzed using the SPSS program. As a result of the research, it was seen that the public employees in the sample had low perceptions of flexible working. Flexible working practices in their institutions are insufficient for them. When we look at the situation presenteeism, it is seen that there is a situation presenteeism in a high level job. As a result of the analysis of whether flexible working practices, which is the main question that the research seeks to answer, affect presenteeism from work, it has been seen that flexible working practices perceived by public employees have a reducing effect on the problem of presenteeism. In addition, the perception of flexible working and presenteeism differs according to demographic characteristics.