Anestezi uygulanan hastalarda müziğin etkisini konu alan araştırmaların incelenmesi
An investigation of studies on the effect of music in anesthetized patients
- Tez No: 926152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAİMİ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir iletişim aracı olan müziğin insanlığın başlangıcına kadar uzanan köklü geçmişi onu çok önemli kılmaktadır. Müziğin sadece etkili bir iletişim aracı olmakla kalmadığı aynı zamanda tıbba yardımcı bir şifa aracı olduğu yüzyıllardır gözlemlenmiş ve uygulamalar ile ortaya konulmuştur. Bu araştırmanın amacı çerçevesinde“Müziğin anestezi uygulanan bireylere etkileri nelerdir?”problemi ve buna bağlı beş alt probleme cevap aranmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda DergiPark hizmeti kapsamında yer alan TÜBİTAK, ULAKBİM ve PubMed veri tabanları üzerinde yur içi ve yurtdışı çalışmalar incelenerek yazın taraması yapılmıştır. Betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada, tarama sonucunda 140 adet çeşitli başlıklarda tez, bildiri, makale, kitap ve bilimsel toplantı sunuları bulunmuş ve bunlar içerisinden amaca hizmet eden 86 çalışma araştırmaya dahil edilmiştir. Ayrıca müziğin anestezi uygulanan hastalara etkilerini araştıran çalışmaların derinlemesine incelenmesi ve farklı başlıklardaki çalışmaların ortak veya zıt bulgularının tek bir çatı altında birleştirilip ortaya konulmasını amaçlayan çalışmada bu konuda yapılmış olan araştırmaların irdelenmesi yoluyla alanda yapılan araştırmalara dikkat çekilmesi ve konu ile ilgili temel bir bakış açısı sunulması hedeflenmiştir. Sonuç olarak ülkemizin müziğin şifa yönüyle daha etkin bir şekilde ilgilenmesi gerektiği, müziğin tüm bedeni olumlu etkilediği, hastanın yaşam bulgularına olumlu etki gösterdiği, verilen anestezik ilaç dozunun düşürülmesinde etkin rol oynadığı, genel ve lokal anestezide olumlu etkilerinin olduğu, az sayıda çalışmada müziğin olumlu ya da olumsuz bir etkisine rastlanamadığı ve bunun sebebinin tek tip müzik dinletilmesi olabileceği, müziğin 0-18 ay çocuklarda anne kalp-atım sesiyle beraber etkili sonuçlar verdiği, hastaların istediği müzik seçildiğinde daha olumlu sonuçların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Öneriler kısmında ise multidisipliner çalışılması, daha geniş katılımcı sayısı ile deneyler yapılması, tıp camiasının müzik ile şifa sistemi konusunda tutumları üzerine çalışmalar yapılması, bilim ve sanat camiasının ortak çalışması ve“müziğin anestezi uygulanan hastalar üzerinde etkisi”konulu araştırmaların sayıca çoğaltılmasının gerekli olduğu önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The deep-rooted history of music as a means of communication dating back to the beginning of humanity renders it extremely significant. It has been observed for centuries that music is not only an effective communication tool but also a healing tool that helps medicine and has been demonstrated with applications. For the purpose of this study, we tried to find answers to the problem“What are the effects of music on individuals undergoing anesthesia?”and five sub-problems related to this problem. In this context, a literature review was conducted on TÜBİTAK and Ulakbim databases within the scope of DergiPark service. As a result of this search, 140 theses, papers, articles, books and scientific meeting presentations on various topics were found and 86 studies that served the purpose were included in the study. In addition, in the study, which aims to examine the studies investigating the effects of music on anesthetized patients in depth and to combine and reveal the common or contrasting findings of studies under different titles under a single roof, it is aimed to draw attention to the researches conducted in the field and to present a basic perspective on the subject by examining the researches conducted on this subject. As a result, it has been concluded that our country should be more effectively interested in the healing aspect of music, music has a positive effect on the whole body, a positive or negative effect of music has not been found in a small number of studies and the reason for this may be listening to a single type of music, music gives effective results with the sound of the mother's heartbeat in children aged 0-18 months, and patients are more positively affected when they choose a music they want. In the suggestions part, we suggested that multidisciplinary studies, experiments with a larger number of participants, studies on the attitudes of the medical community on the healing system with music, joint work of the scientific and artistic community, and the number of studies on the effect of music on patients receiving anesthesia should be increased.