Hattat Seyit Ahmet Bursalı (Hayatı, sanatı ve eserleri)
Calligrapher Seyit Ahmet Bursalı (Her life, Art and works)
- Tez No: 926193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hattat Seyit Ahmet Bursalı, kendine has üslubuyla vücuda getirdiği eserlerinin yanı sıra yetiştirdiği talebeleri ve özellikle celî yazıda geleneksel ile moderni mezcetmek suretiyle ortaya koyduğu özgün istifleriyle dikkat çekmektedir. Bu bağlamda araştırmaya değer görülen sanatkârın hayatı, sanatı, eserleri incelenerek literatüre kazandırılması hedeflenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Türk Devri öncesi hat sanatı hakkında bilgiler yer almaktadır. Akabinde Türk Devri hat sanatı kronolojik olarak işlenmiş, hat ekolleri ve yazı çeşitleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Hattat Seyit Ahmet Bursalı'nın doğumu, eğitimi ve meslek hayatı hakkında birinci ağızdan edinilen bilgiler aktarılmıştır. Ayrıca Ahmet Bursalı'nın hattatlığı ve uygulamış olduğu hat eğitimi hattatın verdiği bilgiler ışığında aktarılmıştır. Devamında ders aldığı hocalarının hayatı, hattatın icâzetnâme almış olan talebeleri ve eserlerinde kullandığı yazılarının özellikleri hususunda bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm katalog olarak düzenlenmiş ve hattatın eserleri analiz edilerek yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Calligrapher Seyit Ahmet Bursalı draws attention with the works he created in his unique style, as well as the students he trained and his original collections, which he created by combining the traditional and the modern, especially in jali script. In this context, it is aimed to examine the life, art and works of the artist who is deemed worthy of research and to include them in the literature. The first part of the thesis, which consists of three parts, contains information about calligraphy before the Turkish Era. Subsequently, Turkish Era calligraphy was processed chronologically and information was given about calligraphy schools and script types. In the second part, first-hand information about the birth, education and professional life of Calligrapher Seyit Ahmet Bursalı is given. In addition, Ahmet Bursalı's calligraphy and the calligraphy training he applied were explained in the light of the information given by the calligrapher. In the following, information is given about the lives of his teachers, the calligrapher's students who received his license, and the characteristics of the writings he used in his works. The third part is organized as a catalog and the calligrapher's works are analyzed and interpreted.