Okul öncesi eğitimde aile katılımının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of family involvement in preschool education according to teachers' views
  1. Tez No: 926214
  2. Yazar: EMİNE NUR AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Eğitimde aileler, önemli birer güç kaynağıdır. Aile katılımının anlaşılması, eğitimin üç temel unsuru olan çocuk-aile-okul etkileşiminin sağlanması ve eğitimde kalitenin artırılmasında kullanılabilir. Bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin aile katılımına yönelik deneyimlerini betimlemektir. Bu çalışma temel nitel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırmaya 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki bir ilde özel ve devlet kurumlarında çalışan 20 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman analizi kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yapılarak elle kodlanmıştır. Görüşme sorularına dayalı olarak aile katılımı konusunda görüşler, aile katılımı kapsamındaki uygulamalar, ailelerle ilişkiler ve aile katılımını etkileyen faktörler alt temaları oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda; aile katılımı en temel şekilde aile ve öğretmenin iş birliği yaptığı bir süreç olarak tanımlanmıştır. Ayrıca ailelerin katılmaması ve ilgisizliği, fiziki şartların yetersizliği ve ailelerin aile katılım çalışmalarına değer vermemesinin aile katılımını zorlaştıran durumlar olduğu ortaya konulmuştur. Okul yönetiminin destek olması, velilerle iletişim, velilerin okula ulaşımının ve fiziksel şartların uygun olmasının aile katılımını kolaylaştıran durumlar olduğuna ulaşılmıştır. Aile katılımının sağlanmasında, okul öncesi eğitimin ve öğretmenlerin ihtiyaçlarının giderilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Families are an important source of power in education. Understanding family participation can be used to ensure child-family-school interaction, which are the three basic elements of education, and to increase the quality of education. The aim of this study is to describe the experiences of preschool teachers towards family participation. This study was designed in a basic qualitative research model. In the 2024-2025 academic year, 20 preschool teachers working in private and public institutions in a province in the Southeastern Anatolia Region participated in the study. Semi-structured interview and document analysis were used as data collection tools. The data were descriptive analysis and hand-coded. Based on the interview questions, sub-themes of opinions on family participation, practices within the scope of family participation, relations with families and factors affecting family participation were created. As a result of the research; Family participation is defined as a process in which the family and the teacher cooperate in the most basic way. In addition, it has been revealed that the non-participation and indifference of families, the inadequacy of physical conditions and the fact that families do not value family participation activities are the situations that make family participation difficult. It has been found that the support of the school administration, communication with the parents, the transportation of the parents to the school and the appropriate physical conditions are the situations that facilitate family participation. In order to ensure family participation, it is necessary to meet the needs of pre-school education and teachers.