DNA ve Genetik Kod ünitesinde dijital öyküler ile desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğrenmenin 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, yaratıcılıklarına ve bilimsel sorgulama becerilerine etkisi
The effect of inquiry-based learning supported by digital stories on 8th grade students' academic achievement, creativity and scientific inquiry skills in DNS and Genetic Code unit
- Tez No: 926243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK BOSTAN SARIOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, DNA ve Genetik Kod ünitesinde dijital öyküler ile desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğrenmenin 8.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilimsel yaratıcılıklarına ve bilimsel sorgulama becerilerine etkisini incelemektir. Çalışmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Balıkesir il merkezinde bir devlet okulunda 8. sınıfta öğrenim görmekte olan 26'sı kontrol grubu, 25'i deney grubu olmak üzere 51 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda dijital öykülerle desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğrenme etkinlikleri ile öğretim yapılırken, kontrol grubunda MEB öğretim programı çerçevesinde bir öğretim yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak DNA ve Genetik Kod Başarı Testi, Bilimsel Yaratıcılık Testi ve Bilimsel Sorgulama Becerileri Testi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım sağladığı için, ayrı grupları karşılaştırmada ilişkisiz örneklem t-testinden, grupların kendi içlerinde karşılaştırılmalarında ise ilişkili örneklem t-testinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonunda verilerden elde edilen bulgulara göre dijital öyküler ile desteklenen sorgulamaya dayalı öğrenme etkinliklerinin, öğrencilerin akademik başarılarını, yaratıcılıklarını ve bilimsel sorgulama becerilerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kontrol ve deney grubunda yer alan öğrencilerin başarı testi, bilimsel yaratıcılık testi ve bilimsel sorgulama becerileri testi sontest puanları arasında deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of inquiry-based learning supported by digital stories in the DNA and Genetic Code unit on the academic achievement, scientific creativity, and scientific inquiry skills of 8th grade students. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used in the study. The study was conducted with 51 students, 26 of whom were in the control group and 25 of whom were in the experimental group, studying in the 8th grade at a public school in the city center of Balıkesir in the 2023-2024 academic year. While instruction was provided with inquiry-based learning activities supported by digital stories in the experimental group, instruction was provided within the framework of the MEB curriculum in the control group. DNA and Genetic Code Achievement Test, Scientific Creativity Test, and Scientific Inquiry Skills Test were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS 27.0 package program. Since the data provided normal distribution, independent sample t-test was used to compare separate groups, and related sample t-test was used to compare groups within themselves. According to the findings obtained from the data at the end of the study, it was concluded that inquiry-based learning activities supported by digital stories increased the academic success, creativity and scientific inquiry skills of the students. In addition, it was observed that there was a significant difference in favor of the experimental group between the achievement test, scientific creativity test and scientific inquiry skills test posttest scores of the students in the control and experimental groups. In line with these results, some suggestions were made to the researchers.