21. yüzyılın krizleri ve küresel yönetişim: Değişim ve yeni alternatif arayışları
Crises of the 21st century and global governance: Change and the search for new alternatives
  1. Tez No: 926275
  2. Yazar: BÜŞRA İPEK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
21. yüzyıl, uluslararası sistemin yapısal sorunlarını görünür kılan bir dizi krizle şekillenmiştir. 11 Eylül saldırıları, 2008 finansal krizi, COVID-19 pandemisi ve devam eden bölgesel çatışmalar; politik, ekonomik, sosyal vb. bir çok alanda küresel etkilere sahip, çok boyutlu olgulardır. Uluslararası örgütlerin küresel krizlere müdahale süreçleri ve post-kriz dönemlerde uygulanan politika çıktıları, küresel sistemin adil ve kapsayıcı yaklaşımını yitirdiğini göstermektedir. Yeni dönemde, neoliberal küresel sistemin sürdürülebilirliği sorgulanır hale gelmiştir. Bu çalışma, 21. yüzyıl krizlerinin dönüştürücü etkilerini analiz ederken, çok boyutlu bir değerlendirme sunmaktadır. Batı merkezli politikaların egemenliğinde şekillenen küresel yönetişim yapısı, kapsayıcı ve işlevsel olma potansiyelini kaybederken; yeni dönemde gelişmekte olan ülkeler ve toplumlar için temsil sorunları derinleşmiştir. Pandemi, küresel sistemin adil ve sürdürülebilir yapısını aşındırmış, küreselleşmenin olumsuz etkilerini açığa çıkarmıştır. Çalışmada, krizlerin neoliberal küresel sistemi dönüştürme potansiyeline dikkat çekilirken, Post-COVID dönemde; daha kapsayıcı, adil ve işlevsel bir uluslararası işbirliği modeline duyulan ihtiyaç vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 21st century has been shaped by a series of crises that have made the structural problems of the international system visible. The 9/11 attacks, the 2008 financial crisis, the COVID-19 pandemic, and ongoing regional conflicts are multifaceted phenomena with global impacts across political, economic, social, and other areas. The intervention processes of international organizations in response to global crises, along with the policy outputs implemented in post-crisis periods, demonstrate that the global system has lost its just and inclusive approach. In the new era, the sustainability of the neoliberal global system has come into question. This study offers a multidimensional analysis of the transformative effects of 21st-century crises. The global governance structure, shaped by Western-centered policies, has lost its potential to be inclusive and functional, while the representation issues for developing countries and societies have deepened in the new era. The pandemic has eroded the fair and sustainable structure of the global system, exposing the negative impacts of globalization. The study highlights the potential of crises to transform the neoliberal global system, while emphasizing the urgent need for a more inclusive, just, and functional model of international cooperation in the post-COVID era.