Çin'in uluslararası düzeyde yayılmacı politikalarının sanayi politikaları kapsamında PESTLE analizi
PESTLE analysis of China's expansionist policies at the international level within the scope of industrial policies
- Tez No: 926276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çin, modern küresel düzende yalnızca ekonomik büyüklüğüyle değil, aynı zamanda stratejik hamleleriyle de dikkat çeken bir aktör haline gelmiştir. Uluslararası sistemdeki bu yükselişi, yalnızca kalkınma hedefleriyle sınırlı olmayan, çok boyutlu bir stratejinin ürünüdür. Bu çalışma, Çin'in uluslararası yayılmacı politikalarını sanayi politikaları perspektifinde analiz ederek, bu çok boyutlu stratejinin ardındaki dinamikleri PESTLE (Politik, Ekonomik, Sosyokültürel, Teknolojik, Hukuki, Çevresel) çerçevesiyle ele almaktadır. Çin'in politik sahnedeki yayılmacı hamleleri,“Kuşak ve Yol İnisiyatifi”gibi mega projeler üzerinden şekillenmektedir. Bu projeler, sadece ekonomik entegrasyon değil, aynı zamanda diplomatik nüfuzun artırılmasını hedeflemektedir. Ekonomik alanda ise üretim odaklı büyüme stratejisi, yüksek teknolojiye yönelik yatırımlar ve dış ticaretteki çeşitlilik, Çin'in küresel liderlik iddiasını pekiştirmektedir. Öte yandan, sosyokültürel düzlemde“yumuşak güç”stratejileri, kültürel diplomasi, Çin'in uluslararası algısını dönüştürme hedefini yansıtmaktadır. Teknolojik alanda ise yapay zekâ, 5G teknolojisi ve dijital ekonomiye yönelik büyük ölçekli yatırımlar, Çin'in küresel teknolojik liderlik hedefini ortaya koymaktadır. Hukuki bağlamda, fikri mülkiyet haklarından uluslararası ticaret anlaşmalarına kadar geniş bir yelpazede Çin'in uyum ve müzakere çabaları dikkat çekmektedir. Çevresel boyut ise, karbon nötrlük hedefleri ve yeşil enerji yatırımları üzerinden değerlendirilmektedir. Çin'in stratejik hamlelerini anlamak, yalnızca bir ülkenin yükselişini değil, uluslararası sistemdeki dengelerin nasıl değişebileceğini öngörmek açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Çin'in uluslararası düzeydeki yayılmacı politikalarını sanayi politikaları çerçevesinde anlamak için fenomenolojik bir perspektiften araştırılacaktır. Çin'in politikalarının anlamını, bağlamını ve çok boyutlu etkilerini incelemek amacıyla, PESTLE analizi metodolojik bir araç olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın PESTLE analizi için 9 ayrı (3 akademisyen, 3 siyasetçi, 3 iş dünyası temsilcisi) görüş yapay zeka ile derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
China has become a prominent actor in the modern global order, not only due to its economic size but also through its strategic moves. This rise in the international system is the product of a multidimensional strategy, not limited to development goals alone. This article analyzes China's international expansionist policies from the perspective of industrial policies and examines the dynamics behind this multidimensional strategy through the PESTLE (Political, Economic, Sociocultural, Technological, Legal, Environmental) framework. China's expansionist moves on the political stage are shaped through mega projects such as the“Belt and Road Initiative.”These projects aim not only at economic integration but also at increasing diplomatic influence. In the economic domain, the production-oriented growth strategy, investments in high technology, and diversification in foreign trade strengthen China's claim to global leadership. On the sociocultural level,“soft power”strategies, cultural diplomacy, and the goal of transforming China's international image are reflected. In the technological realm, large-scale investments in artificial intelligence, 5G technology, and the digital economy demonstrate China's goal of global technological leadership. In the legal context, China's efforts in compliance and negotiation across a wide range, from intellectual property rights to international trade agreements, are notable. The environmental dimension is evaluated through carbon neutrality goals and green energy investments. Understanding China's strategic moves is crucial not only for understanding the rise of a single country but also for predicting how global power dynamics might shift. This study will explore China's expansionist policies at the international level from an industrial policy perspective using a phenomenological approach. The PESTLE analysis will be employed as a methodological tool to examine the meaning, context, and multidimensional impacts of China's policies.