Affedicilik ve manevi başa çıkmanın aile yaşam doyumuna etkisinin incelenmesi
Examining the effects of forgiveness and spiritual coping on family life satisfaction
  1. Tez No: 926278
  2. Yazar: HACER ALSANCAK PAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, affedicilik ve manevi başa çıkma değişkenlerinin aile yaşam doyumu üzerindeki etkilerini incelemeyi ve bu değişkenlerin alt boyutları arasındaki ilişkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, Ankara ve İstanbulda yaşayan 354 evli birey (%70,9'u kadın, %29,1'i erkek) oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş aralığı 35-44 yaş arasında yoğunlaşmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Aile Yaşam Doyumu Ölçeği, Manevi Başa Çıkma Ölçeği ve Evlilikte Bağışlama Ölçeği kullanılarak Google Form üzerinden toplanmış ve SPSS 25.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kadınların“uzaklaşma”ve“misilleme”alt boyutlarında erkeklerden daha yüksek puan aldığı, buna karşın erkeklerin“yardımseverlik”alt boyutunda kadınlardan daha yüksek puan aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca,“uzaklaşma”puanlarının yaş, evlilik süresi, çocuk sayısı ve eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Aile yaşam doyumu,“yardımseverlik”ile pozitif,“uzaklaşma”ve“misilleme”ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Manevi başa çıkmanın,“yardımseverlik”ve“uzaklaşma”alt boyutları aracılığıyla aile yaşam doyumunu anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Bu bulgular, affedicilik ve manevi başa çıkma stratejilerinin aile içi ilişkilerin kalitesini arttırarak aile yaşam doyumuna katkı sağladığını göstermektedir. Araştırma, bu stratejilerin aile içi uyumu ve mutluluğu desteklemede önemli birer araç olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of forgiveness and spiritual coping variables on family life satisfaction and to explore the relationships among their sub-dimensions. A correlational survey model, one of the quantitative research methods, was employed. The study population consists of 354 married individuals living in Ankara and Istanbul (70.9% female, 29.1% male). The participants' age range is predominantly between 35 and 44 years. Data were collected through a Personal Information Form, Family Life Satisfaction Scale, Spiritual Coping Scale, and Marital Forgiveness Scale, administered via Google Forms, and analyzed using SPSS 25.0. The findings revealed that women scored significantly higher than men in the“distancing”and“retaliation”sub-dimensions, whereas men scored higher in the“benevolence”sub-dimension. Additionally,“distancing”scores varied significantly based on demographic variables such as age, marital duration, number of children, and educational level. Family life satisfaction was positively correlated with“benevolence”and negatively correlated with“distancing”and“retaliation.”Spiritual coping significantly predicted family life satisfaction through the“benevolence”and“distancing”sub-dimensions. These findings indicate that forgiveness and spiritual coping strategies contribute to enhancing the quality of family relationships and improving family life satisfaction. The study highlights the importance of these strategies as tools to promote harmony and happiness within the family.