Manevi danışmanlık bağlamında paylaşma, öfke kontrolü ve affedicilik arasındaki ilişki
The relationship between sharing, anger management and forgiveness in the context of spiritual counseling
  1. Tez No: 936145
  2. Yazar: FATMA BAHAR İLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, öfke kontrolü ve affedicilik özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinin ve bu ilişkilerin manevi danışmanlık bağlamında değerlendirilmesinin amaçlandığı ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Çalışmanın örneklemini Bursa'da ikamet eden 21-55 yaş aralığındaki bireylerden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 453 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, Paylaşma Tutumu Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği ve Kişiler Arası İlişkilerde Affedicilik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.00 programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, affetme ile sürekli öfke (r=-0.16, p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between sharing, anger management, and forgiveness traits and to understand how these relationships can be assessed in the context of spiritual counseling. The study sample consists of 453 individuals randomly selected from the population aged between 21 and 55 residing in Bursa. In the study, Data collection tools included a demographic information form, the Sharing Attitude Scale, the Trait Anger and Anger Expressions Scale, and the Scale of Forgiveness on Interpersonal Relationships. The obtained data were analyzed using the SPSS 20.00 program. As a result of the analyses, it was determined that there is a negatively significant relationship between forgiveness and trait anger (r=-0.16, p.05).