E-ticaret sektöründe kullanılan dijital reklam modellerinin marka farkındalığına etkisi: İstanbul üzerine bir araştırma
The effect of digital advertising models used in the e-commerce sector on brand awareness: A study on Istanbul
  1. Tez No: 926302
  2. Yazar: SEVDA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBİKE SERTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte son yıllarda internet kullanımının artmaya başlamasıyla ticaret yeni bir alana yayılmıştır. İnternet kullanımının artması firmaların ticaret faaliyetlerini dijital dünyaya taşıyarak online olarak sürdürmesini gerekli kılmıştır. Artık firmalar ürünlerini online olarak hedef kitlelerine sunmaya başlamıştır. Her geçen gün sektörde hızla büyüme yaşayan e-ticaret siteleri dijital pazarlama anlayışları ile yeni bir boyut kazanmaktadır. Dijital pazarlama çalışmalarının merkezine hedef kitle alınarak, markaya ve hedeflerine uygun stratejiler oluşturulmakta ve bu doğrultuda dijital reklam çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar arasında Google Ads Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Video Reklamlar, Sosyal Medya Reklamları ve E-Posta reklamları bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmalar firmanın, ürünlerinin ve hizmetlerinin bilinirliğini arttırmakta ve marka gelişimine etki etmektedir. Bu araştırma e-ticaret sektöründe kullanılan dijital reklam modellerinin marka farkındalığı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, dijital reklamların tüketici algısı ve davranışı üzerindeki etkilerini yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, meslek ve internet kullanım süresi bağlamında analiz etmeyi hedeflemiştir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ''Anket'' tekniği kullanılarak yapılmış ve e-ticaret sitelerinde aktif olarak kullanılan dijital reklam modellerinin marka farkındalığına etkisi araştırılmıştır. Araştırma Türkiye İstanbul sınırları içerisinde 18 yaş ve üzeri 388 katılımcı ile gerçekleşmiş ve SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre dijital reklamların marka farkındalığına etki düzeyinin katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar oluşturduğunu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase in internet usage in recent years along with technological developments, trade has spread to a new area. The increase in internet usage has made it necessary for companies to carry their trade activities to the digital world and continue online. Now companies have started to offer their products to their target audiences online. Ecommerce sites, which are experiencing rapid growth in the sector every passing day, are gaining a new dimension with their digital marketing approach. By taking the target audience as the center of digital marketing studies, strategies suitable for the brand and its goals are created and digital advertising studies are carried out in this direction. These studies include Google Ads Search Network Ads, Display Ads, Video Ads, Social Media Ads and E-Mail ads. These studies increase the awareness of the company, its products and services and affect brand development. This research examines the effects of digital advertising models used in the e-commerce sector on brand awareness. The research aimed to analyze the effects of digital advertisements on consumer perception and behavior in the context of age, gender, education level, profession and internet usage time. This study was conducted using the ''Survey'' technique, one of the quantitative research methods, and the effects of digital advertising models actively used in e-commerce sites on brand awareness were investigated. The research was conducted within the borders of Istanbul, Turkey with 388 participants aged 18 and over and analyzed with SPSS. The research results revealed that the level of impact of digital advertisements on brand awareness created significant differences according to the demographic characteristics of the participants.