Bir sigorta şirketinin stratejik planlamasının yapılması: SWOT, AHP ve bulanık AHP yöntemleri ile bir uygulama
Making strategic planning of an insurance company: An application with SWOT, AHP and fuzzy AHP methods
  1. Tez No: 926358
  2. Yazar: İREM SARÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hayatın her alanında birçok risk söz konusudur. İnsanlar, bu risklere karşı kendilerini korumak istemektedirler. Risklerin gerçekleşebilme ihtimali ile meydana gelebilecek zararları gidermek için kullanılan maddi araçlara sigorta denmektedir. Sigorta işlerinin yönetilmesi, işletilmesi ve satışı sigorta şirketleri tarafınca yapılmaktadır. Sigorta şirketleri, büyük bir hızla değişen pazar koşullarına ayak uydurabilmek ve rekabet avantajını elde tutabilmek için stratejik planlama yapmalıdır. Amaçlarına ulaşabilmek için mevcut durumunu analiz etmeli ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmelidir. Bu çalışmada, bir sigorta şirketinin stratejik planlaması yapılmıştır. Çalışmada, sigorta şirketinin sektörde lider konuma nasıl gelebileceğinin, rekabet avantajını nasıl elinde tutabileceğinin, karını maksimize edip gereksiz maliyetleri nasıl ortadan kaldırabileceğinin tespiti amaçlanmaktadır. Çalışma SWOT analizi, AHP ve bulanık AHP yöntemleri ile desteklenmiştir. Bir SWOT analizi ile şirketin mevcut durumu analiz edilmiştir ve bu doğrultuda stratejiler geliştirilmiştir. Sonrasında AHP ve bulanık AHP ile kriterler ve stratejiler sayısallaştırılarak önem dereceleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many risks in every area of life. People want to protect themselves against these risks. The financial instruments used to eliminate the damages that may occur due to the possibility of the risks occurring are called insurance. The management, operation and sales of insurance businesses are carried out by insurance companies. Insurance companies must make strategic plans to keep up with rapidly changing market conditions and maintain their competitive advantage. In order to achieve their goals, they must analyze their current situation and develop strategies accordingly. In this study, strategic planning of an insurance company was made. The aim of the study is to determine how the insurance company can become a leader in the sector, how it can maintain its competitive advantage, how it can maximize its profit and how it can eliminate unnecessary costs. The study was supported by SWOT analysis, AHP and fuzzy AHP methods. The current situation of the company was analyzed with SWOT analysis and strategies were developed accordingly. Afterwards, criteria and strategies were digitized with AHP and fuzzy AHP and their importance levels were determined.