Hiperbarik oksijen uygulamasının meme kanseri hücre kültürü üzerine etkileri
The effect of HBO on breast cancer cell culture
- Tez No: 926391
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaçlar: Bu deneysel çalışmada, hiperbarik oksijen ortamının meme kanseri tümör hücre kültürü üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gereç ve yöntemler: Meme kanseri hücreleri olarak Michigan Cancer Foundation-7 (MCF-7) hücreleri seçildi; hücreler inkübatörde bekletilen (ĐNK) kontrol grubu, normobarik hava (NBH), hiperbarik hava (HBH), normobarik oksijen (NBO) ve hiperbarik oksijen (HBO) uygulanan grup olmak üzere beş gruba ayrıldı. Deneyin birinci aşamasında, uygulamalar sonrasında çalışma grupları hücre sayısı açısından incelendi ve tripan mavisi ile boyanarak vitalite analizi yapıldı. Đkinci aşamada, uygulamalar sonrasında hücreler bromodeoksiuridin ile boyanarak proliferasyon indeksi saptandı. Bulgular: Hücre sayısı açısından incelendiğinde, ĐNK grubu ile HBO grubu karşılaştırıldığında HBO grubunda daha düşük, HBH grubu ile HBO grubu karşılaştırıldığında yine HBO grubunda daha düşük olmak üzere anlamlı fark (p=0.00) saptanmıştır. Çalışmanın vitalite analizi bölümünde ise, HBO ve HBH grupları birim alandaki canlı hücre sayıları açısından değerlendirildiğinde, HBO grubunda daha düşük olmak üzere anlamlı fark (p=0.041) tespit edilmiştir. Ölü hücre sayısı açısından değerlendirildiğinde, gruplar arasındaki fark anlamlı değildir. Hücre proliferasyonu bromodeoksiuridin (BRdU) boyasıyla DNA sentezi tespit edilerek araştırılmıştır. BRdU ile boyanan hücre sayısı HBO grubunda en düşük seviyede saptanmıştır. Sonuç: Hiperbarik oksijen uygulaması MCF-7 meme kanseri hücre kültüründe hücre sayısını ve proliferasyonunu azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this experimental study, the effects of hyperbaric oxygen on the breast cancer cell culture was studied. Materials and Methods: Michigan Cancer Foundation-7 (MCF-7) was selected as breast cancer cells; cells were divided into five groups: control group kept in incubator (INK), normobaric air (NBH), hyperbaric air (HBH), normobaric oxygen (NBO) and hyperbaric oxygen (HBO) groups. In the first stage of the experiment, study groups were examined in terms of cell numbers after the experimental procedures and vitality analysis was made by staining with trypan blue. In the second stage, the cells were stained with bromodeoxyuridine after the procedures and proliferation index was detected. Results: The number of the cells was smaller in HBO group when compared to INK and HBH groups and the difference was statistically significant (p=0.00). In the vitality analysis, the number of the alive cells was smaller in HBO group when compared to HBH group and the difference was significant (p=0.041). There was no significant difference by means of dead cells when the groups were compared. Cell proliferation was investigated by DNA staining with bromodeoxyuridine (BRdU). The number of stained cell in HBO group was smaller than other groups. Conclusions: Hyperbaric oxygen on MCF-7 breast cancer cell culture decreased cell number and proliferation.