Bireysel girişimcilik yönelimi, kültürel motivasyon, ayrıntılara dikkat etme ve bilgiyi çözümleme becerileri arasındaki ilişkilerin yol analiziyle incelenmesi
Examining the relationships between individual entrepreneurial orientation, cultural motivation, attention to detail and analyzing knowledge skills through path analysis
  1. Tez No: 926416
  2. Yazar: ZEYNEP İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS YEŞİLPINAR UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmada meslek lisesi öğrencilerinin girişimcilik yönelimleri, kültürel motivasyonları, ayrıntılara dikkat etme ve bilgiyi çözümleme becerileri arasındaki yordamsal ilişkilerin yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla test edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yordamsal araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kütahya il merkezinde öğrenim gören 454 meslek lisesi öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Bolton ve Lane (2012) tarafından geliştirilen, Ercan ve Yıldıran (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Bireysel Girişimcilik Yönelimi Ölçeği”, Ocak ve Park (2020) tarafından geliştirilen“Analitik Düşünme Ölçeği”, Koşar (2022) tarafından geliştirilen“Kültürel Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kültürel motivasyonun girişimcilik yönelimini pozitif yönde ve orta düzeyde; ayrıntılara dikkat etme ve bilgiyi çözümleme becerilerini ise pozitif yönde ve düşük düzeyde yordayan bir değişken olduğu belirlenmiştir. Ayrıntılara dikkat etme ve bilgiyi çözümleme becerilerinin girişimcilik yönelimini pozitif yönde ve orta düzeyde yordayan değişkenler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kültürel motivasyonun girişimcilik yönelimi üzerindeki etkisinde; ayrıntılara dikkat etme ve bilgiyi çözümleme becerilerinin kısmi aracı değişken oldukları ancak dolaylı etkilerin düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bilgiyi çözümleme becerisinin aracılık özelliğinin ayrıntılara dikkat etme becerisine göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to test the predictive relationships between vocational high school students' entrepreneurial orientations, cultural motivation, attention to detail and analyzing knowledge skills through structural equation modeling. Predictive research model was used in the study. The sample of the study consisted of 454 vocational high school students studying in Kütahya city center.“Individual Entrepreneurial Orientation Scale”developed by Bolton and Lane (2012) and adapted into Turkish by Ercan and Yıldıran (2021), 'Analytical Thinking Scale' developed by Ocak and Park (2020), and 'Cultural Awareness Scale' developed by Koşar (2022) were used to collect the data. Confirmatory factor analysis and path analysis were used to analyze the data. As a conclusion of the research, it was determined that cultural motivation is a variable that predicts entrepreneurial orientation positively and moderately, and attention to detail and analyzing knowledge skills positively and at a low level. It was concluded that attention to detail and analyzing knowledge skills are variables that predict entrepreneurial orientation positively and moderately. In the effect of cultural motivation on entrepreneurial orientation; attention to detail and analyzing knowledge skills were found to be partial mediating variables, but indirect effects were found to be at low level. It was concluded that the mediating feature of the skill of analyzing knowledge was higher than the skill of attention to detail.