Muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlama ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesine ilişkin bir araştırma: Kütahya ili örneği
A research on determining the knowledge level of accounting professionals regarding integrated reporting: The case of Kütahya province
- Tez No: 926429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTINBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Finansal raporlar şirketin performansının, finansal durumlarının belirlenebilmesi için belirli dönemlerde hazırlanan ve paydaşlarla paylaşılan raporlar olarak adlandırmaktadır. Ancak; finansal raporlar, işletmenin fırsat ve risklerini, değişen vadelerde yaratılan değerleri gibi konularda eksik kalmıştır. Bunun sonucunda; küreselleşme, teknolojik gelişmeler, sosyal ve çevresel konuların önem kazanması ve çevreci örgütlerin gündeme gelmesiyle kurumsal raporlama kavramı ortaya çıkmıştır. Kurumsal raporlama, şirketin finansal bilgilerinin yanında stratejik olarak hedeflerini, fırsat ve risklerini, sürdürülebilirlik anlamında çabalarını ve paydaşlarla ilişkilerini açıklayan bir rapor türüdür. Bu rapor türündeki karmaşıklıklar ve gelişmeler sonrasında kurumsal raporlamanın son akımı olarak entegre raporlama kavramı ortaya çıkmıştır. Entegre raporlama, şirketlerin finansal performanslarının yanında; finansal olmayan performanslarını, uzun vadeli olarak değer yaratma stratejilerini ve sürdürülebilirlikle ilgili hedeflerini bütüncül bir bakış açısıyla ve birbirleriyle entegre bir şekilde birleştirip sunmayı amaçlayan bir rapor türüdür. Bu çalışmada; entegre raporlama ve ilgili kavramların ayrıntılı şekilde açıklanması, çalışmanın araştırma amacı olarak ise Kütahya ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlama ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenebilmesidir. Amaç doğrultunda Kütahya ilinde faaliyet gösteren muhasebe meslek mensupları ile ilgili, ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda muhasebe meslek mensuplarının entegre raporlama hakkındaki bilgi düzeyleri ile demografik özellikleri bakımında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial reports are called reports prepared at certain periods and shared with stakeholders in order to determine the performance and financial status of the company. However; financial reports have been deficient in issues such as the opportunities and risks of the business, and the values created in varying terms. As a result; the concept of corporate reporting has emerged with globalization, technological developments, the importance of social and environmental issues and the emergence of environmental organizations. Corporate reporting is a type of report that explains the company's financial information as well as its strategic goals, opportunities and risks, efforts in terms of sustainability and relations with stakeholders. After the complexities and developments in this type of report, the concept of integrated reporting has emerged as the latest trend of corporate reporting. Integrated reporting is a type of report that aims to present companies' financial performances, non-financial performances, long-term value creation strategies and sustainability goals in a holistic and integrated manner. In this study; integrated reporting and related concepts are explained in detail, and the research purpose of the study is to determine the knowledge level of accounting professionals operating in Kütahya province regarding integrated reporting. In line with this purpose, a survey-based research was conducted regarding accounting professionals operating in Kütahya province. The obtained data was analyzed using the SPSS 25 program. As a result of the analysis, it was concluded that there was no significant difference in terms of demographic characteristics and knowledge level of accounting professionals regarding integrated reporting.