Kronik boyun ağrılı bireylerde stabilizasyon egzersizlerine ek olarak uygulanan rocabado egzersizlerinin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of rocabado exercises applied in addition to stabilization exercises in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 926435
  2. Yazar: MEHMET CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÖZÜDOĞRU, DOÇ. DR. HALİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kronik boyun ağrısı (KBA), 3 aydan uzun süren ve iyileşme süreci uzun olan boyun ağrısı olarak bilinmektedir. Literatürde çene eklemi ile boyun ağrısı arasındaki nörofizyolojik, anatomik ve biyomekaniksel ilişki bilinmesine rağmen çene egzersizlerinin KBA'daki etkisini gösteren çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmada amacımız KBA'lı hastalarda servikal stabilizasyon egzersizlerine ek olarak uygulanan Rocabado egzersizlerinin etkinliğini incelemektir. Bu çalışmaya 66 KBA'lı hasta dahil edilmiştir. 4 hasta çalışmaya uygun olmadığı için dışlandı. Hastalar rastgele yöntemle Rocabado (n:31) ve Kontrol (n:31) grubu olarak iki gruba ayrıldı. Rocabado Grubu'na (RG) servikal stabilizasyon egzersizlerine ek olarak Rocabado egzersizleri, Kontrol Grubu'na (KG) ise sadece servikal stabilizasyon egzersizleri yapıldı. Tedavi 6 hafta, haftanın 3 günü uygulandı. Katılımcıların tedaviden önce ve sonra ağrı şiddeti (Görsel Analog Skala), eklem hareket açıklığı, propriosepsiyonu (Servikal Eklem Pozisyon Hata Testi), ağrı eşiği ve toleransı (dijital algometre), dengesi (Biodex Denge Cihazı), özür durumu (Boyun Özür İndeksi), postürü (New York Postür Analizi), kassal enduransı ve izometrik kas kuvveti (el dinamometresi) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic neck pain (CNP) is known as neck pain that lasts longer than 3 months and has a long recovery period. Although the neurophysiological, anatomical and biomechanical relationship between the jaw joint and neck pain is known in the literature, there are very few studies showing the effect of jaw exercises in CNP. The aim of this study was to investigate the effectiveness of Rocabado exercises in addition to cervical stabilisation exercises in patients with CNP. 66 patients with CNP were included in this study. 4 patients were excluded because they were not eligible for the study. Patients were randomly divided into two groups as Rocabado (n:31) and Control (n:31) groups. The Rocabado Group (RG) received Rocabado exercises in addition to cervical stabilization exercises and the Control Group (CG) received only cervical stabilization exercises. The treatment was applied for 4 weeks, 3 days a week. Participants before and after treatment pain severity (Visual Analog Scale), range of motion, proprioception (Cervical Joint Position Error Test), pain threshold and tolerance (digital algometer), balance (Biodex Balance Device), disability (Neck Disability Index), posture (New York Posture Analysis), muscle endurance, and isometric muscle strength (hand dynamometer) were evaluated.