Benson gevşeme egzersizinin benign prostat hiperplazi ameliyatı olan hastalarda ağrı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of benson relaxation exercise on pain and sleep quality in patients with benign prostatic hyperplasia surgery
  1. Tez No: 926436
  2. Yazar: BATTAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ERDAĞI ORAL, PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı benson gevşeme egzersizinin benign prostat hiperplazi ameliyatı olan hastalarda ağrı ve uyku kalitesine etkisini belirlemektir. Bu araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel çalışma modeli kullanıldı. Çalışma Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Üroloji servisinde Mart 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmayı gönüllü olarak kabul eden benign prostat hiperplazi tanılı 60 hasta (30 kontrol, 30 müdahale grubu) dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak ''Hasta Tanıtıcı Formu'' ''Richard Campbell Uyku Ölçeği'' ''McGill-Melzack Ağrı Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi, ikili gruplar için t testi, 3 ve üzeri gruplar için tekrarlı ölçümler anova testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Perason Ki-Kare testi kullanılmıştır. Çalışmada her iki grubun ön test ağrı puanları arasında anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir (p > 0,05). Ancak, izleme testi ve son testte müdahale grubundaki hastaların ağrı puanlarının kontrol grubundakilere kıyasla daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p < 0,001). Müdahale ve kontrol grubundaki hastaların uyku skorları, ön test ve izleme testi sonuçlarına göre anlamlı bir fark göstermemiştir (p > 0,05). Bununla birlikte, son testte müdahale grubundaki hastaların uyku skorlarının kontrol grubundakilerden anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p < 0,001).Sonuç olarak; müdahale grubuna ameliyat öncesi, günü ve sonrası 20 dakika süreyle üç kez uygulanan benson gevşeme egzersizi uyku kalitesi ve ağrı düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve tedavi sürecinin bunu destekler nitelikte olduğu anlaşılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre bening prostat hiperplazisi olan hastaların ağrı düzeylerinin azalması ve uyku kalitelerinin artması için benson gevşeme egzerisinin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of Benson relaxation exercise on pain and sleep quality in patients undergoing benign prostatic hyperplasia surgery. In this research, experimental study model with pre-test-end test control group was used.This research was conducted in the Urology Department of Kafkas University Health Research and Application Center from March 2023 to December 2024. The study included sixty participants diagnosed with benign prostatic hyperplasia, consisting of 30 in the control group and 30 in the intervention group, all of whom voluntarily consented to participate. Data was collected using the“Patient Identification Form,”“Richard Campbell Sleep Scale,”and the“McGill-Melzack Pain Scale.”The data analysis involved descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, paired t-tests, and repeated measures ANOVA for comparisons across three or more groups. Additionally, the Pearson Chi-Square test was utilized to examine categorical variables. No significant difference was observed between the pre-test pain scores of both groups in the study (p > 0.05). However, the monitoring test and the final test found that the pain scores of patients in the intervention group were lower compared to those in the control group (p < 0.001). Sleep scores of patients in the intervention and control group showed no significant difference in the preliminary test and follow-up test results (p > 0.05). However, in the final test, the sleep scores of patients in the intervention group were significantly higher than those in the control group (p < 0.001).As a result; benson relaxation exercise applied to the intervention group three times for 20 minutes before, day and after the operation was found to be statistically significant on sleep quality and pain levels and the treatment process supported it. According to the results of this study, it may be recommended that benson relaxation egzer be performed to reduce pain levels and increase sleep quality of patients with bening prostatic hyperplasia.