Afetzedelerde travma sonrası stres bozukluğunun yeme bozukluğu ile ilişkisi
The relationship between post traumatic stress disorder and eating disorder in disaster victims
- Tez No: 926446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
AFETZEDELERDE TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞUNUN YEME BOZUKLUĞU İLE İLİŞKİSİ Bu çalışma, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen afetzedelerde travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ile yeme bozuklukları (YB) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, depremden etkilenen 125 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5) ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ) uygulanmış; beslenme alışkanlıkları, antropometrik veriler ve demografik özellikler toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Bu çalışmada genel olarak tüm katılımcılar ele alındığında, ortalama beden kütle indeksi (BKİ) 26,75±5,94 kg/m2 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %28,8'inin 'obezite' aralığında (BKİ>30 kg/m2), olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yarısından fazlasının (%50,40) TSSB yaşadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların %6,40'ının YB yaşadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, TSSB ve YB arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0,455; p=0,001). TSSB semptomlarının şiddeti arttıkça YB riskinin anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05), ancak TSSB semptomlarının uzun vadede yetersiz enerji alımına sebep olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN POST-TRAUMATIC STRESS DISORDER AND EATING DISORDERS IN DISASTER VICTIMS This study aimed to examine the relationship between posttraumatic stress disorder (PTSD) and eating disorders (ED) in disaster victims affected by the Kahramanmaraş earthquakes. The study was conducted with 125 participants affected by the earthquake. The Posttraumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5) and Eating Disorder Rating Scale (EDE-Q) were administered to the participants; dietary habits, anthropometric data and demographic characteristics were collected. SPSS 26.0 program was used for data analysis. In this study, when all participants were considered in general, the mean body mass index (BMI) was found to be 26,75±5,94 kg/m2. It was determined that 28.8% of the participants were obese (BMI>30 kg/m2). More than half of the participants (50.40%) were found to have PTSD. It was determined that 6.40% of the participants experienced ED. As a result of the study, a positive, moderately significant relationship was found between PTSD and ED (r=0.455; p=0,001). It was determined that as the severity of PTSD symptoms increased, the risk of ED was significantly higher (p0,05), but it was determined that PTSD symptoms may cause inadequate energy intake in the long term.