Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerde diyet inflamatuar indeksi ve uyku kalitesinin yağlanma derecesine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of dietary inflammatory index and sleep qualityon the degree of fatty liver disease in participant with nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 961419
  2. Yazar: MELİS İÇLİDIŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MERT BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına sahip bireylerde diyet inflamatuar indeks skoru ve uyku kalitesinin yağlanma derecesine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya Radyoloji Uzmanı tarafından ultrasonografi ile karaciğer yağlanması saptanmış olan 18-65 yaş aralığında gönüllü bireyler katılmıştır. Bireylerin demografik, sağlık ve beslenme bilgileri ile uyku kalitesi (Pittsburg Uyku Kalite İndeksi, PUKİ) yüz yüze görüşme yapılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin beslenme durumlarını saptamak ve diyetin inflamatuar yükünü hesaplamak için üç günlük (iki gün çalışma, bir gün izin) besin tüketim kaydı hem yüz yüze hem de telefon yoluyla alınmıştır. Bireylerin vücut ağırlığı ve yağ yüzdeleri beslenme ve diyet polikliniğinde Biyoelektrik Empedans Analiz (BİA) cihazı ile bel çevreleri mezurayla ölçüm yapılarak kaydedilmiştir. Bireylerin diyet inflamatuar indeks (Dİİ) skoru toplamda -0,15±0,29 olarak bulunmuş olup hafif anti-inflamatuar bir beslenme tarzına sahip olduklarını gösterilmiştir. Diyet inflamatuar indeksi, karaciğer yağlanma derecelerine göre grade-1 grubunda -0.12±0.28, grade-3 grubunda -0.20±0.30'dur. Diyetin inflamatuar yükü açısından iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05). Bireylerin yağlanma dereceleri ile PUKİ puan, uyku kalitesi ve alt ölçekler arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Pittsburg alt ölçek grupları arasında anlamlı çıkan tek değişken uyku bozukluk puanıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of dietary inflammatory index score and sleep quality on the degree of steatosis in participants with non-alcoholic fatty liver disease. Participants between the ages of 18-65, who had fatty liver detected by ultrasonography by a Radiology Specialist, participated in the study. Demographic, health and nutritional information of the participants and their sleep quality (Pittsburg Sleep Quality Index, PSQI) were evaluated by face-to-face interviews. In order to determine the nutritional status of the participants and to calculate the inflammatory burden of the diet, a three-day (two days on, one day off) food consumption record was taken both face-to-face and by phone. The body weight and fat percentages of the participants were recorded using a Bioelectrical Impedance Analysis (BIA) device at the nutrition and diet polyclinic, while their waist circumferences were measured using a measuring tape. The dietary inflammatory index (DII) score of the participants was found to be -0,15±0,29 in total. It shows that participants have a mild anti-inflammatory diet. The dietary inflammatory index was -0,12±0,28 in the grade-1 group and -0,20±0,30 in the grade-3 group according to the degree of fatty liver disease. No significant difference was observed between the two groups in terms of dietary inflammatory burden (p>0,05). There was no significant difference between the degree of adiposity of the participants and PSQI scores, sleep quality and subscales (p>0,05). The only significant variable between Pittsburg subscale groups was sleep disturbance score.