Posterior kanal BPPV tanılı hastalarda modifiye Epley ve Semont manevralarının rezidüel dizziness üzerine etkileri
The effects of the modified epley and semont maneuvers on residual dizziness in patients with posterior canal BPPV
- Tez No: 963638
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, posterior kanal benign paroksismal pozisyonel vertigo tanısı alan hastalarda, Modifiye Epley ve Semont Manevralarının rezidüel dizziness üzerine etkilerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmaya 21 hasta Epley Grubu ve 21 hasta Semont Grubu olmak üzere toplam 42 hasta dahil edilmiştir. Hastalar tanı anında, repozisyon tedavisinden sonra birinci hafta ve birinci ayda Baş Dönmesi Engellilik Envanteri, Vertigo Semptom Skalası, Static Subjective Visual Vertical ve Dynamic Subjective Visual Vertical Testleri ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Her iki manevra sonrasında da Baş Dönmesi Engellilik Envanteri ve Vertigo Semptom Skalası puanlarında grup içi ölçeklerde tanı anı ve birinci ay arasında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aims to evaluate the effects of the Modified Epley Maneuver and the Semont Maneuver on residual dizziness in patients diagnosed with posterior canal benign paroxysmal positional vertigo. MATERIALS AND METHODS: A total of 42 patients were included in the study, with 21 patients in the Epley Group and 21 patients in the Semont Group. The patients were evaluated at the time of diagnosis, and at the first week and first month after repositioning treatment using the Dizziness Handicap Inventory, Vertigo Symptom Scale, Static Subjective Visual Vertical, and Dynamic Subjective Visual Vertical tests. RESULTS: In both treatment groups, statistically significant reductions were observed in the within-group scores of the Dizziness Handicap Inventory and Vertigo Symptom Scale from baseline to the first-month follow-up (p0.05).