Yüksek fruktoz diyetinde oluşan karaciğer hasarına Pistacia vera L. dış kabuk ekstresinin etkileri
Effects of Pistacia vera L. hull extract on high fructose diet-induced liver damage
  1. Tez No: 926519
  2. Yazar: EGEMEN ERDEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜREL, PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmada sıçanlarda yüksek fruktoz ile indüklenen karaciğer hasarında Pistacia vera L. yeşil dış kabuk ekstresinin yüksek ve düşük dozlarının potansiyel koruyucu etkisini değerlendirmek amacıyla çeşitli biyokimyasal parametreler ve karaciğer dokusu örnekleri analiz edildi. Materyal ve Metot: Toplam 36 adet 6 haftalık erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar 4 gruba ayrıldı: Kontrol (standart yem ve su), Pozitif Kontrol (standart yem ve %20 fruktozlu su), Karaciğer Hasarı + Yüksek Doz (standart yem, %20 fruktozlu su ve 200 mg/kg Pistacia vera L. yeşil dış kabuk ekstresi), Karaciğer Hasarı + Düşük Doz (standart yem, %20 fruktozlu su ve 100 mg/kg Pistacia vera L. yeşil dış kabuk ekstresi). Pistacia vera L. yeşil dış kabuk ekstresi oral gavaj yoluyla 4 hafta boyunca gün aşırı uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, various biochemical parameters and liver tissue samples were analyzed to evaluate the potential protective effects of different doses of Pistacia vera L. green hull extract on fructose-induced liver damage in rats. Materials and Methods: A total of 36 male Wistar albino rats, 6 weeks old, were used. The rats were divided into four groups: Control (standard feed and water), Positive Control (standard feed and 20% fructose water), Liver Damage + High Dose (standard feed, 20% fructose water, and 200 mg/kg Pistacia vera L. green hull extract), Liver Damage + Low Dose (standard feed, 20% fructose water, and 100 mg/kg Pistacia vera L. green hull extract). Pistacia vera L. green hull extract was administered orally every other day for 4 weeks.