Arşiv belgelerine göre Osmanlı Devleti'nde muhacir iskân politikaları: Dağıstanlılar ve Baltacı çiftliği üzerine bir çalışma
Refugee settlement policies in the Ottoman Empire according to archive documents: A study on the Dagestani and Baltacı farm
  1. Tez No: 926532
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Osmanlı Devleti ve daha sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, sosyal ve kültürel altyapısını belirlemek ve ortaya çıkarmak amacıyla bu çalışma; 19. yy. son çeyreği ve 20. yy. başlarında Kafkaslardan gelen Dağıstanlıların, Osmanlı Devleti'ne yapılan göçlerin Yalova ili özelinde günümüzdeki adı Güneyköy, Osmanlı Devleti'nde ise Elmaalan daha sonrada Reşadiye olarak geçen köyün, Şeyh Muhammed Medeni ile Şeyh Şerafeddin öncülüğünde kurulması sürecini incelemektedir. Bu hususta yapılmaya çalışılan iskân politikası ve genel olarak Baltacı Çiftliği merkezli arazi dağıtımı, bölge coğrafyasının sınırları çerçevesinde göç ve göçmen olgusu kavramı ile civar ahalinin bu duruma bakışı ele alınmaktadır. 1877-1878 (93 Harbi) Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında Dağıstan'dan gelen göçlerin hangi koşullarda, nasıl ve nereye yapıldığı ve iskan durumunun ele alındığı bu çalışmada; Baltacı Çiftliğinin dağıtılmasına yönelik iş ve işlemlerin hangi koşullarda gerçekleştiği ve yaşanan sorunlar ile bu sorunların giderilmesinde nasıl bir yol izlendiği araştırılmıştır. Bu göç, Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki siyasi ve sosyal çalkantıları ve göçmenlerle yerli halk arasındaki ilişkiler hakkında da önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmamızda; Dağıstanlıların göç hikâyesini ve Anadolu'da yeni bir yuva kurma mücadelelerini anlamlı bir şekilde özetlenmekte bunun yanında da göç nedenleri, göç rotası, yerleşim yerleri, arazi ihtiyaçları, arazi ve erzak dağıtımı, Osmanlı'daki göçmen politikası ile göçlerin, bölgenin sosyal ve kültürel altyapısını nasıl etkilediği ve şekillendirdiği gibi önemli konulara değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine and reveal the social and cultural infrastructure of the Ottoman State and the Republic of Turkey that was later established, this study examines the process of the establishment of the village, which is currently called Güneyköy in the Yalova province and Elmaalan in the Ottoman State and later Reşadiye, under the leadership of Şeyh Muhammed Medeni and Şeyh Şerafeddin, by the Dagestanis who came from the Caucasus in the last quarter of the 19th century and the beginning of the 20th century. In this regard, the settlement policy that was attempted to be implemented and the land distribution centered on Baltacı Farm in general, the concept of migration and immigrant phenomenon within the framework of the borders of the region's geography and the view of the surrounding people on this situation are discussed. In this study, in which conditions, how and where the migrations from Dagestan took place after the Ottoman-Russian War of 1877-1878 (93 War) and the settlement status are discussed; The conditions under which the work and processes for the dissolution of Baltacı Farm took place, the problems experienced and the path followed to resolve these problems have been investigated. This migration also provides important information about the political and social turmoil in the late Ottoman Empire and the relations between the immigrants and the local people. In this study; the migration story of the Dagestanis and their struggle to establish a new home in Anatolia are summarized in a meaningful way, and important issues such as the reasons for migration, migration route, settlements, land needs, land and food distribution, the migration policy in the Ottoman Empire and how migrations affected and shaped the social and cultural infrastructure of the region are discussed.