Determination of bioactivities of Thesium aureum Jaub.&Spach species and elucidation of its phytochemical contenet by LC-MS/MS
Thesium aureum Jaup.&Spach'ın biyoaktivitesinin belirlenmesi ve fitokimyasal içeriğinin LC-MS/MS ile aydınlatılması
  1. Tez No: 926531
  2. Yazar: HELIN SULIMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanlar, çok eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkları tedavi etmek gibi çeşitli amaçlar için doğal bitkisel malzemeler kullanmaktadır. Tıbbi bitkiler, modern ve geleneksel ilaçların, farmasötik ara maddelerin, besinlerin, besin takviyelerinin ve bitkisel ilaçların hayati bir kaynağıdır. Bitkiler, karmaşık hücresel yollardaki hedeflenen bileşenler üzerinde ayrı ayrı veya sinerjik olarak etkileşime girerek hareket eden birçok farklı molekül üretir. Bitkiler üzerinde biyolojik aktivite açısından bilimsel araştırma yapmak ve bitki bileşiklerini tanımlamak, yeni ve daha güvenli tedaviler keşfetmede bitkilerin önemine olan inançtan dolayı tüm dünyada aktif araştırma alanlarından biridir. Biyolojik etkilerden potansiyel olarak sorumlu olan fitokonstitüentleri araştırmak önemli olduğundan, araştırmamızda Thesium aureum türlerinin etanolik ekstresinin kimyasal bileşimini (esas olarak fenolik asitler ve flavonoidler) incelemek için sıvı kromatografi tandem kütle spektrometrisi cihazı kullanılmıştır. Thesium aureum türünün etanolik ekstresinde en yüksek konsantrasyona sahip bileşen kinik asit (199 mg analit/kg ekstre) olarak tanımlanmıştır. Ayrıca naringenin (3 mg analit/kg ekstre), luteolin (9 mg analit/kg ekstre), apigenin (3 mg analit/kg ekstre), krisin (5 mg analit/kg ekstre), akasetin (37 mg analit/kg ekstre), izo kuersitrin (9 mg analit/kg ekstre) ve hesperidin (49 mg analit/kg ekstre) varlığını belirledik. Ayrıca, tirozinaz, asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimlerinin inhibisyonuyla ilgili biyoaktivite testleri yürüterek bu türün etanolik özütünün etkinliğini de inceledik. Ayrıca, Thesium aureum türünün etanolik özütünün antihiperglisemik etkinliğini, özellikle α-amilaz ve α-glukozidazı hedef alarak karbonhidrat sindirim enzimleri üzerindeki potansiyel inhibitör etkisini değerlendirerek değerlendirdik. Biyolojik aktiviteler ayrıca, (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) DPPH testi ve ABTS testi, metal şelasyon testi, demir ve bakır indirgeme potens yöntemleri (CUPRAC ve FRAP) ve toplam antioksidan kapasitesi (fosfomolibden) gibi serbest radikal temizleme aktiviteleri gibi antioksidan kapasitesi için farklı testler kullanılarak değerlendirildi. Tek bir test yeterli olmadığından antioksidan etkinliğini test etmek için birkaç yöntem yürüttük. Analitik teknikler, spektrofotometrik konsept kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Human beings have been using natural herbal materials for various purposes, such as treating various diseases, since time immemorial. Medicinal plants are a vital source of modern and traditional drugs, pharmaceutical intermediates, nutrients, nutritional supplements and herbal medicines. Plants produce many different molecules that act on targeted constituents in the complicated cellular pathways by interacting separately or synergistically. Conducting scientific research on plants in terms of biological activity and identifying plant compounds is among the the most active research fields world wide, out of belief in the importance of plants in discovering new and safer treatments. Since it was important to investigate the phytoconstituents potentially accountable for the biological impacts, we have benefited from the liquid chromatography tandem mass spectrometry apparatus for examining the ethanolic extract's chemical composition of the Thesium aureum species (mainly phenolic acids and flavonoids). The component with the greatest concentration in the ethanolic extract of the pieces of Thesium aureum has been identified as quinic acid (199 mg analyte/kg extract). Also we determined the presence of naringenin (3 mg analyte/kg extract), luteolin (9 mg analyte/kg extract), apigenin (3 mg analyte/kg extract), chrysin (5 mg analyte/kg extract), acacetin (37 mg analyte/kg extract), isoquercitrin (9 mg analyte/kg extract), and hesperidin (49 mg analyte/kg extract). We also studied the efficacy of the Thesium aureum species' ethanolic extract by conducting bioactivity tests related to the inhibition of the butyrylcholinesterase (BChE), tyrosinase, and acetylcholinesterase (AChE). Also we assessed the antihyperglycemic effectiveness of the Thesium aureum species' ethanolic extract by evaluate the potential inhibitory impact on enzymes that break down carbohydrates, including α-glucosidase and also α-amylase. The biological activity was also assessed by using different tests for antioxidants capacity, such as the activity for scavenging free radicals utilizing the ABTS and also DPPH assays, metal chelation test, iron and copper reduction potency methods (FRAP and CUPRAC), as well as the total antioxidant capacity (phosphomolybdenum). We have conducted several methods to test antioxidant effectiveness because one test was not enough. The analytical techniques were carried out using the spectrophotometric concept.