دور البنوك الإسلامية في تحقيق الشمول المالي مجتمعياً: الجزائر نموذجاً
Sosyal mali bütünlüğün sağlanmasında İslami bankaların önemi: Cezayir örneği
  1. Tez No: 926566
  2. Yazar: KAMEL HAYOUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışma Cezayir'deki faaliyet gösteren İslami bankaların rolünü açıklamayı, topluma finansal katılımı sağlaması, İslami bankaların mali bütünlüğünü geliştirmek adına bulunan çeşitli mekanizmaların belirlenmesi, aynı zamanda İslami bankaların geleneksel bankaların ulaşamadığı toplumdaki yeni gruplara ne ölçüde ulaşabildiğini netleştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hedeflerine ulaşmak için konuyla ilgili çalışmaları gözden geçirirken Tümevarımsal yaklaşımı izlemiştir. Bununla beraber Analitik yöntemi, istatistiksel analizin sonuçlarını incelemek için de kullandı. Al Baraka ve Cezayir'in Al Salam Bank müşterilerinden örnek alarak bir vaka çalışması yapıldı. Bu çalışmada çeşitli sonuçlara varıldı bunlardan en öne çıkanı; İslami bankaların, finansal hizmet ve ürünler sağlayacak ve bunlara erişimi kolaylaştıracak çözümlerin bulunmasında en önemli mekanizmalardan biri olması ve böylece mali bütünlüğünü arttırılır. Çalışma, mali kültürünü geliştirilmesi ve mali teknolojiye takip etmesi gerektiğini, mali katılımı artırmak amacıyla toplumun tüm üyelerine hizmet sunmak için düşük maliyetli İslami finansman araçları oluşturmasını önerdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the role of Islamic banks operating in Algeria. To achieve financial inclusion in society, and to identify the various mechanisms that contribute to improving financial inclusion by Islamic banks, it also aims to clarify the extent of the ability of Islamic banks to reach new groups in society that traditional banks cannot reach. To achieve the objectives of the study, I followed the inductive approach to review studies related to the subject. I also used the analytical approach to study the results of the statistical analysis, where a case study was conducted that targeted a sample of Al Baraka and Al Salam Bank customers of Algeria. The study concluded several results, the most prominent of which is that Islamic banks are considered one of the most important mechanisms for finding solutions that will provide financial services and products and facilitate access to them, thus enhancing financial inclusion. The study recommended the necessity of strengthening financial education, as well as keeping pace with financial technology, and creating low-cost Islamic financing tools to deliver... Services to all members of society to enhance financial inclusion.