İlaç üretiminde istatistiksel yaklaşımların önemi
The importance of statistical approaches in pharmaceutical production
  1. Tez No: 926574
  2. Yazar: AYNUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKYOL, DR. ŞEBNEM ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında ilaç endüstrisinde istatistiksel çalışma kapsamında“Synthesis and characterization of Hidrojels based on poly (2-hydroxyethyl methacrylate) for drug delivery under UV irradiation”adlı makalenin verileri kullanılmıştır. Matlab programında“Yapay Sinir Ağları (YSA)”ve Minitab paket programında“Yanıt Yüzey Yöntemi (RSM)”olarak adlandırılan iki istatistiksel yöntem kullanılmış olup makalelerden alınan ilaç salım verileriyle çalışma yapılmış, çıkan sonuçlarla istatistiksel olarak karşılaştırma gerçekleştirilmiştir. Programda çıkan sonuçların laboratuvar ortamında bulunan sonuçlara ne kadar yakın cevaplar verdiği tespit edilmiştir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hem zaman hem maliyet gittikçe değerli hale gelmiştir. Bu kapsamda yapılan çalışmada istatistiksel yöntemlerle zaman ve maliyetten tasarruf ederek gerçeğe yakın sonuçlar bulabilmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the data from the article“Synthesis and characterization of Hidrojels based on poly (2-hydroxyethyl methacrylate) for drug delivery under UV irradiation”were used within the scope of statistical study in the pharmaceutical industry. Two statistical methods called“Artificial Neural Networks (ANN)”in the Matlab programme and“Response Surface Method (RSM)”in the Minitab package programme were used. It was determined how close the results obtained in the programme are to the results found in the laboratory experiment. Today, with the developing technology, both time and cost are becoming increasingly valuable. For this reason, it is aimed to find results close to reality by saving time and cost with statistical methods.