Fen bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeylerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of pre-service science teachers´ media literacy skill levels
- Tez No: 926600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeylerini belirlemek ve medya okuryazarlığı dersini alan öğretmen adaylarının bu beceri düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, medya okuryazarlığı dersini alma durumu değişkenlerine göre değişiklik gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Bu araştırma betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeline dayalıdır. Araştırmada çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ve ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak için“Medya Okuryazarlığı Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeylerinin belirlenmesinde betimsel istatistiklerden (frekans, ortalama, standart sapma) faydalanılmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeyleri cinsiyet değişkenine göre analiz edildiğinde veriler normal dağılım göstermediğinden, parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeyleri sınıf düzeyi değişkenine göre analiz edildiğinde, veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testlerden İlişkisiz Örneklemler Tek Yönlü /Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeyleri medya okuryazarlığı dersini alma durumuna göre analiz edildiğinde, veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testlerden İlişkili (Bağımlı) Örneklemler t testi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeyleri cinsiyet değişkenine göre analiz edildiğinde, veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testlerden İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler t testi kullanılmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık becerileri orta düzeyde bulunmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeyleri ile cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğretmen adaylarına dersi almadan önce ve dersi aldıktan sonra Medya Okuryazarlığı Becerileri Ölçeği uygulanmış ve iki ölçüm sonucundaki puanlara bakıldığında medya okuryazarlığı dersini aldıktan sonraki puanlar lehine anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının medya okuryazarlık beceri düzeyleri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the media literacy skill levels of pre-service science teachers and to reveal whether these skill levels of pre-service teachers who took the media literacy course vary according to the variables of gender, grade level, and the status of taking the media literacy course. This research is based on the survey model, one of the descriptive research methods. The study group in the research was determined using easily accessible case sampling and criterion sampling, which are among the purposeful sampling methods. The study group consists of pre-service teachers studying at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Education in the 2022-2023 academic year.“Media Literacy Skills Scale”was used to collect data in the study. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to determine whether the data obtained from the scale was suitable for normal distribution. Descriptive statistics (frequency, mean, standard deviation) were used to determine the media literacy skill levels of pre-service science teachers. When the media literacy skill levels of pre-service science teachers were analyzed according to the gender variable, the Mann Whitney U test, one of the non-parametric tests, was used since the data did not show a normal distribution. When the media literacy skill levels of pre-service science teachers were analyzed according to the grade level variable, the data showed a normal distribution, so the Unrelated Samples One-Way/Factor Analysis of Variance (ANOVA) test, one of the parametric tests, was used. When the media literacy skill levels of pre-service science teachers were analyzed according to whether they took the media literacy course, the data showed a normal distribution, so the Related (Dependent) Samples t test, one of the parametric tests, was used. When the media literacy skill levels of pre-service science teachers were analyzed according to the gender variable, the Unrelated (Independent) Samples t test, one of the parametric tests, was used since the data showed a normal distribution. Media literacy skills of pre-service science teachers were found to be at a medium level. No significant difference was found between the media literacy skill levels of science teacher candidates and gender and grade level variables. Media Literacy Skills Scale was applied to pre-service teachers before and after taking the course, and when the scores in the two measurements were examined, it was seen that there was a significant difference in favor of the scores after taking the media literacy course. No significant difference was found between the media literacy skill levels of pre-service teachers and the gender variable.