Doğal afet ve kriz anlarında sosyal ağ sitelerinde politik söylem üretimi: 6 Şubat 2023 depremleri üzerine bir araştırma
The production of political discourse on social networking sites in natural disasters and crisis moments: A study on the February 6, 2023 earthquakes
  1. Tez No: 926608
  2. Yazar: YAĞMUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Sosyal ağ siteleri, siyasi aktörlerin ürettiği politik söylemlerin kitlesel boyut kazanması için tercih ettikleri önemli bir kanal olarak karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada en yoğun kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformlarından Twitter/X' in doğal afet ve kriz süreçlerinde politik söylem alanı olarak kullanılması ele alınmış, bu alanda dolaşıma sokulan politik söylemlerin analizi gerçekleştirilmiştir. Öte yandan toplumsal bağlamlar arasındaki politik kutuplaşmaların, doğal afet ve kriz anlarında sosyal ağda, dolayısıyla Twitter/X' da sürdürülen iletişime nasıl yansıdığı tartışılmıştır. Çalışmanın amacı kapsamında yakın geçmişte yaşanan ve 11 ili etkisi altına alan Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerine yönelik Twitter/X üzerinden üretilen söylemler değerlendirilmiştir. Bu bağlamda siyasi parti liderlerinin, Twitter/X hesaplarından yapılmış paylaşımlara ulaşılmış, bu paylaşımlardaki politik söylemlerin hangi bağlamlar üzerinden yapılandırıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda, 27. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil hakkı bulunan siyasi partilerin genel başkanlarının Twitter/X paylaşımları örneklem olarak tercih edilmiş ve hesaplarındaki paylaşımlar, çalışmanın temel problemine uygun şekilde, Eleştirel Söylem Çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak, yapılan analizler, birbirinden farklı politik görüşlere sahip siyasi parti liderlerinin Twitter/X paylaşımlarında kriz ve afet süreçlerine ilişkin söylemlerinin, iletişim stratejileri ve vurgu noktalarına bağlı olarak farklı biçimlerde şekillendiğini ve bu söylemlerin, liderlerin politik bakış açıları doğrultusunda farklı tonlar ve yönelimler taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social networking sites are recognized as a significant channel preferred by political actors to amplify their political discourses on a mass scale. This study examines how Twitter/X, one of the most widely used social media platforms, is utilized as a political discourse arena during natural disasters and crisis periods, analyzing the political narratives circulated within this context. Additionally, it discusses how political polarizations within societal contexts are reflected in the communication sustained on social networks, particularly on Twitter/X, during such events. Within the scope of this study, the discourses produced on Twitter/X in response to the February 6 Kahramanmaraş earthquake, which impacted 11 provinces, were evaluated. Tweets shared by political party leaders on their official Twitter/X accounts were examined to uncover the frameworks through which these political discourses were constructed. The sample included the Twitter/X posts of party leaders representing political parties in the 27th term of the Turkish Grand National Assembly, and these posts were analyzed using the Critical Discourse Analysis method, aligning with the central research problem of the study. The findings reveal that the political discourses of party leaders, who hold diverse political views, vary significantly in their Twitter/X posts regarding crisis and disaster periods. These variations are shaped by their communication strategies and focal points, reflecting different tones and orientations based on their political perspectives.