Rize kazasında asayiş (1900-1922)
Public order in Rize district
- Tez No: 926621
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Osmanlı Devleti 16. Yüzyılın sonlarına doğru gücünü kaybetmeye başlamıştır. Yapılan savaşlarının da kaybedilmesiyle birlikte ekonomi sekteye uğramıştır. Devletin gücünü kaybetmesiyle beraber asayişin de bozulmasına sebep olmuştur. 17. Yüzyılda ise Osmanlı Devleti Celali isyanlarını zorda olsa bastırmıştır. Fakat daha sonra bu olaylar tekrar cereyan edecektir. Bu olaylar üzerine tımar sistemi de bozulmuştur. Bunlarla birlikte 18. Yüzyılın ikinci yarısında Ayanlar ön plana çıkmıştır. Ayanlar bulundukları bölgede kendilerine nüfus toplayarak devlete kafa tutabilecek kadar güçlenmiştir. Durum böyleyken yerel halkın yaşanan bu olay sonucunda bir takım asayiş sorunları yaşamaya başlamıştır. 19. Yüzyılda bu tür asayiş olayları zaman zaman devam ettiği görülmektedir. 19. Yüzyılın getirmiş olduğu devletin idari ve askeri zafiyeti Osmanlı Devleti'ni uğraştıran en önemli hadiselerden bir tanesi olmuştur. Biz bu çalışmada devletin son dönemlerinde Rize ve çevresinde meydana gelmiş olan asayiş olaylarını ele almış olacağız. Çalışmamız da yaşanan asayiş bozulmasına neden olan olaylar konu olarak ele alınmıştır. Yaşanan asayiş sorunlarının Osmanlı arşiv belgeleri ışığında problemlerin çözümüne katkı sağlamak amacı güdülmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma hazırlanırken literatür taraması yapılmış ve kaynaklar toparlanarak incelenmiştir. Ardından arşiv belgeleri transkripsiyonu yapılarak belgeler değerlendirilmiştir. Ardında literatür çalışmaları da göz önünde bulundurarak tez hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire 16. Towards the end of the century, it began to lose its power. With the loss of the wars that were fought, the economy was disrupted. With the loss of the power of the state, it has also caused the deterioration of public order. 17. In the century, the Ottoman State suppressed the Celali rebellions with difficulty. But then these events will happen again. Upon these events, the grooming system has also been disrupted. Along with these, 18. Ayans came to the fore in the second half of the century. The Ayans have become strong enough to defy the state by gathering a population for themselves in the region where they are located. While this is the case, the local population has started to experience some public order problems as a result of this incident. 19. It is observed that such public order events continue from time to time in the century. 19. The administrative and military weakness of the state brought by the century was one of the most important events that troubled the Ottoman State. In this study, we will discuss the public order incidents that have occurred in and around Rize in recent periods of the state.