Ortaokul öğretmenlerinin web 2.0 araçlarını derslerinde kullanmaya yönelik davranışsal niyetlerinin modellenmesi
Modeling secondary school teachers' behavioral intentions to use web 2.0 tools in their lessons
  1. Tez No: 926624
  2. Yazar: ELÇİN BAĞCI ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Eğitimde dijital teknolojilerin artan önemi, öğretmenlerin bu araçları sınıflarına nasıl entegre ettiklerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamayı günümüz eğitim araştırmalarının temel konularından biri haline getirmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın amacı teknoloji kabul modelini genişleterek ortaokul öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını derslerinde kullanmaya yönelik davranışsal niyetlerini etkileyen yordayıcıları belirlemektir. Bu araştırmada, Teknoloji Kabul Modeli genişletilerek şu faktörler incelenmiştir: öznel normlar (ÖN), kolaylaştırıcı koşullar (KK), algılanan güven (AG), teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB), Web 2.0 araçlarına yönelik öz yeterlik (ÖY) ve algılanan eğlence (AE). Bu faktörler, öğretmenlerin davranışsal niyetlerini daha kapsamlı bir şekilde analiz etmek için modele dahil edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Muğla ilinde görev yapan ortaokul öğretmenleri oluşturmuştur. Katılımcılar, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmaya 895 öğretmen katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”ve“Web 2.0 Araçları Kabul Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın pilot uygulama sürecinde 380 öğretmen yer almıştır. Araştırmanın ölçek geliştirme aşamasında veri analiz yöntemlerinden Açımlayıcı ve Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Yapılan analizlerin bulguları geliştirilen ölçeğin güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir. Araştırmanın ana uygulamasında ise 515 öğretmenle veri toplama süreci tamamlanmış ve veri analizinde Betimsel İstatistikler, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli yöntemleri kullanılmıştır. Analizlerin yapılabilmesi için Jamovi yazılımı, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli gibi daha gelişmiş analizlerin yapılabilmesi için R istatistiksel programlama dili kullanılmıştır. Araştırma bulguları, ortaokul öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarına yönelik algılarının orta düzeyde (kararsız) olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin bu araçların faydaları ve kullanım kolaylığı konularında olumlu veya olumsuz bir yargıya varamadıkları belirlenmiştir. Araştırmada önerilen model ile, ortaokul öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını derslerinde kullanmaya yönelik davranışsal niyetlerinin %82'si, öğretmenlerin Web 2.0 araçlarının kullanım kolaylığına yönelik algılarının %74'ü, Web 2.0 araçların pedagojik faydalarına ilişkin algılarının ise %70'i açıklanabilmiştir. Araştırma, ortaokul öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını kullanma niyetlerinin en güçlü yordayıcılarının sırasıyla; algılanan eğlence (AE), algılanan güven (AG), öznel normlar (ÖN) ve teknolojik pedagojik alan bilgisi öz yeterlilik algısı (TPAB) olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma, Web 2.0 araçlarının kabulü sürecinde çeşitli faktörlerin etkisini ortaya koyarak, öğretmenlerin teknoloji kullanım niyetlerini anlamaya yönelik önemli veriler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin teknoloji kullanımına yönelik kararlarını şekillendiren temel etkenleri anlamada ve gelecekte yapılacak benzer araştırmalara ışık tutmada önemlidir.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of digital technologies in education has made understanding how teachers integrate these tools into their classrooms and the challenges they face one of the key topics in contemporary educational research. In this context, the purpose of the study is to identify the predictors affecting middle school teachers' behavioral intentions to use Web 2.0 tools in their classrooms by expanding the Technology Acceptance Model. In this study, the Technology Acceptance Model is extended by examining the following factors: subjective norms (SN), facilitating conditions (FC), perceived trust (PT), technological pedagogical content knowledge (TPCK), self-efficacy in using Web 2.0 tools (SE), and perceived enjoyment (PE). These factors were incorporated into the model to analyze teachers' behavioral intentions in a more comprehensive manner. The research was conducted using a relational survey model. The study population consisted of middle school teachers working in the province of Muğla, Turkey. Participants were selected using a convenience sampling method, with a total of 895 teachers taking part in the study. The data collection tools used in the research were the“Demographic Information Form”and the“Web 2.0 Tools Acceptance Scale,”both developed by the researcher. A pilot implementation phase involved 380 teachers. In the scale development phase of the research, Exploratory and Confirmatory Factor Analysis were used as data analysis methods. The findings from these analyses indicated that the developed scale was a reliable and valid measurement tool. In the main application of the research, the data collection process was completed with 515 teachers, and descriptive statistics, confirmatory factor analysis, and structural equation modeling were used for data analysis. To perform the more advanced analyses, the Jamovi software was used, while R statistical programming was employed for confirmatory factor analysis and structural equation modeling. The findings of the research show that middle school teachers' perceptions of Web 2.0 tools are at a moderate level (indifferent). It was determined that teachers did not make a positive or negative judgment about the benefits and ease of use of these tools. With the proposed model, 82% of the behavioral intentions of middle school teachers to use Web 2.0 tools in their classrooms, 74% of their perceptions of the ease of use of Web 2.0 tools, and 70% of their perceptions of the pedagogical benefits of Web 2.0 tools were explained. The study revealed that the strongest predictors of middle school teachers' behavioral intentions to use Web 2.0 tools were, in order: perceived enjoyment (PE), perceived trust (PT), subjective norms (SN), and technological pedagogical content knowledge self-efficacy (TPCK). The research provides valuable data on the influence of various factors in the acceptance process of Web 2.0 tools, offering insights into understanding teachers' technology usage intentions. The findings are important for understanding the key factors that shape teachers' decisions regarding technology use and will guide future research in this area.