Sağlık çalışanlarının politik etkinlik ve yeterliliklerinin demografik özelliklerine göre incelenmesi
Examining the political effectiveness and competence of health workers according to their demographic characteristics
  1. Tez No: 926639
  2. Yazar: TOLGA BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. DİLEK ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki sağlık çalışanlarının politik etkinlik ve yeterlilik düzeylerinin demografik özelliklere göre incelenmesi amaçlanmış ve bu kapsamda, betimleyici ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak, sağlık çalışanlarının politik etkinlik ve yeterlilik düzeyleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Çalışmada cinsiyet, yaş, meslek, eğitim durumu, çalışma süresi, toplam mesleki deneyim ve çocuk sahibi olma durumu gibi değişkenler ele alınmıştır. Türkiye genelindeki çeşitli sağlık kurumlarında görev yapan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 232 sağlık çalışanı, örneklem grubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, ölçekler ve anket formu kullanılmıştır. Bu kapsamda, içsel ve dışsal olmak üzere iki alt boyut ve toplam 26 madde içeren“Genel Politik Etkinlik Ölçeği”ve toplam 8 maddeden oluşan ve içsel, dışsal alt boyut içeren“Politik Yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Güvenirlik analizinde, her iki ölçeğin Cronbach's Alpha değerleri 0.8'in üzerinde bulunmuş ve yüksek içsel tutarlılık sergilemiştir. Elde edilen bulgular, cinsiyet ve eğitim durumunun içsel ve dışsal politik etkinlik üzerinde anlamlı etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Kadınların ve daha yüksek eğitim düzeyine sahip olanların politik katılım düzeylerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiş ve ayrıca, yaş ve mesleğin içsel politik yeterlik üzerinde anlamlı etkileri bulunmuş, daha ileri yaşlardaki ve belirli meslek gruplarındaki bireylerin kendilerini politik olarak daha yetkin hissettikleri tespit edilmiştir. Dışsal politik yeterlik açısından ise meslek ve eğitim durumunun belirgin etkileri saptanmıştır. Bu sonuçlara göre sağlık çalışanlarının politik etkinlik ve yeterlik algılarının çeşitli demografik özelliklere bağlı olarak değiştiği anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler Sağlık, politika, politik etkinlik, politik yeterlilik.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the political efficacy and competence levels of healthcare professionals in Turkey according to demographic characteristics, and in this context, the relationships between the political efficacy and competence levels of healthcare professionals and their demographic characteristics were evaluated using descriptive and relational screening models. Variables such as gender, age, profession, educational status, seniority, total professional experience and having children were considered in the study. The sample group consisted of 232 healthcare professionals working in various healthcare institutions throughout Turkey and selected by convenience sampling method. Scales and a questionnaire form were used as data collection tools. In this context, the“General Political Competence Scale”consisting of 26 items and two sub-dimensions, internal and external, and the“Political Competence Scale”consisting of 8 items including internal and external sub-dimensions were applied. The obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 program. In the reliability analysis, it was seen that the Cronbach Alpha values of both scales were above 0.8 and had high internal consistency. The findings revealed that gender and education status have significant effects on internal and external political effectiveness. It was observed that women and those with higher levels of education have higher levels of political participation, age and occupation have significant effects on internal political effectiveness, and it was determined that older individuals and individuals in certain occupational groups feel more politically competent. In terms of external political effectiveness, occupation and education status have significant effects. Keywords Health, politics, political effectiveness, political competence.