Eşrefzâde Necîb Abdülkâdir b. İzzeddîn ve İlâhiyât Dîvânı (İnceleme-tenkitli metin)
Eşrefzâde Necîb Abdülkâdir b. İzzeddîn and İlâhiyât Divâni (Analysis–text)
- Tez No: 926674
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 867
Özet
Eşrefzâde Abdülkâdir Efendi (m.1703-1788), XVIII. yüzyıl Bursa'sının canlı tasavvufî ortamında doğmuş ve yetişmiş mutasavvıf bir şairdir. Abdülkâdir Efendi, Türk tasavvuf tarihi ve Türk İslam edebiyatının önemli simalarından olan Eşrefoğlu Rûmî'nin soyundan gelmektedir. Eşrefoğlu Rûmî'nin tasavvufi ve edebî alanda önemli takipçilerinden biri olan Abdülkâdir Efendi'nin hayatı ve İlâhiyât Dîvânı hakkında günümüze kadar yapılmış bütüncül bir akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, şimdiye kadar etraflı bir araştırmaya konu olmayan Abdülkâdir Efendi'nin hayatı, eserleri, ilmî/edebî/tasavvufi görüşleri hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Çalışmada Abdülkâdir Efendi'nin şiirlerinin Türk tasavvuf edebiyatındaki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmış, tasavvuf dilinin Abdülkâdir Efendi'nin şiirlerine nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Çalışmada Abdülkâdir Efendi'nin bazı şiirlerinin Sultan III. Ahmed'e atfedilmesi meselesi ele alınmış, karıştırılan şiirlerin Abdülkâdir Efendi'ye aidiyeti kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Eşrefzâde Abdülkâdir Efendi (1703-1788) was a Sufi poet born and raised in the lively Sufi environment of eighteenth-century Bursa. Abdülkâdir Efendi is a descendant and one of the important followers of Eşrefoğlu Rûmî, one of the most important figures of Turkish Sufi history and Turkish Islamic literature. In the fields of tasawwuf and literature, there is no comprehensive academic study on the life and İlâhiyât Dîvânı of Abdülkâdir Efendi. This study provides a thorough investigation about the life, works, and scholarly/literary/sufi views of Abdülkâdir Efendi, who has not been the subject of a comprehensive study so far. In the study, the significance of Abdülkâdir Efendi's poems in Turkish Sufi literature is to be determined, and how the Sufi language is reflected in Abdülkâdir Efendi's poems is to be discussed. The study also deals with the issue of the attribution of some of Abdülkâdir Efendi's poems to Sultan Ahmed III, and demonstrates whether the controversial poems belong to Abdülkâdir Efendi.