Genç yetişkinlerde ortoreksiya eğilimi: Sağlık kaygısı ve sosyal medya etkisi üzerine kesitsel bir çalışma
Orthorexic tendencies in young adults: A cross-sectional study on health anxiety and the influence of social media
- Tez No: 1021275
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada, genç yetişkin tıp fakültesi öğrencilerinde ortorektik beslenme eğiliminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda dönem 1 ve dönem 6 öğrencilerinin ortorektik eğilim düzeyleri karşılaştırılmış; yeme tutumları, sağlık odaklı diyet davranışları, sosyal medya kullanımı, sosyal medya içeriklerinden etkilenme ve beden görünümüyle ilişkili özelliklerin ortorektik eğilimle ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2025–2026 eğitim-öğretim yılında yürütülmüştür. Araştırmaya 200 dönem 1 ve 101 dönem 6 öğrencisi olmak üzere toplam 301 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Düsseldorf Ortoreksiya Ölçeği Türkçe Formu (TR-DOS), Yeme Tutum Testi-26 (YTT-26) ve Sosyal Medya Bozukluğu Ölçeği (SMBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Gruplar uygun parametrik olmayan testler ve ki-kare testleriyle karşılaştırılmış; TR-DOS toplam puanı ve riskli/yüksek ortorektik eğilim grubunda yer alma ile bağımsız olarak ilişkili faktörler hiyerarşik doğrusal ve lojistik regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Düzenleyicilik ve dolaylı ilişki analizlerinde PROCESS modelleri kullanılmıştır. Sağlık kaygısı doğrudan bir ölçekle değerlendirilmemiş, sağlık odaklı beslenme davranışları bağlamında ele alınmıştır. Bulgular: Katılımcıların %14,6'sı ortoreksiya açısından riskli, %4,0'ı ise yüksek ortorektik eğilim gösteren grupta yer almıştır. TR-DOS medyan puanı dönem 1 öğrencilerinde 20,00 (IQR: 9), dönem 6 öğrencilerinde 19,00 (IQR: 8) olarak bulunmuş ve dönemler arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,594). Ortorektik eğilim kategorilerinin dönemlere göre dağılımı da anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0,631). Buna karşılık dönem 1 öğrencilerinin SMBÖ puanları dönem 6 öğrencilerinden daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). Hiyerarşik doğrusal regresyonun son modeli TR-DOS toplam puanındaki varyansın %27,4'ünü açıklamıştır. Son altı ayda diyet veya sağlıklı beslenme programı uygulama, sağlıklı beslenmek ya da spor yapmak amacıyla diyet yapma ve daha yüksek YTT-26 toplam puanı, daha yüksek TR-DOS puanıyla bağımsız olarak ilişkili bulunmuştur. İkili lojistik regresyon analizinde erkek öğrencilerin riskli/yüksek ortorektik eğilim grubunda yer alma olasılık oranı kadın öğrencilerin 2,58 katıydı. Bu olasılık oranı son altı ayda diyet veya sağlıklı beslenme programı uygulayanlarda 2,14 kat, sağlıklı beslenmek amacıyla diyet yapanlarda 2,20 kat ve spor amacıyla diyet yapanlarda 2,25 kat daha yüksektir. YTT-26 toplam puanındaki her bir puanlık artış, riskli/yüksek ortorektik eğilim grubunda yer alma olasılık oranındaki %10,1 artışla bulunmuştur. Sosyal medya içeriklerinden etkilenme ile ortorektik eğilim arasındaki ilişkide YTT-26 toplam puanı üzerinden kısmi; beden görünümü baskısı ile ortorektik eğilim arasındaki ilişkide ise anlamlı dolaylı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç: Genç yetişkin tıp fakültesi öğrencilerinde ortorektik beslenme eğilimi, eğitimin başlangıç ve son dönemleri arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. Bulgular, ortorektik eğilimin eğitim döneminden çok sağlık odaklı diyet davranışları ve bozulmuş yeme tutumlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Sosyal medya içeriklerinden etkilenme ve beden görünümüne ilişkin baskılar da yeme tutumları üzerinden ortorektik eğilimle bağlantı göstermiştir. Genç yetişkinlerde sağlıklı beslenmeye yönelik ilgi değerlendirilirken yalnızca besin tercihleri değil, davranışın amacı, katılığı ve psikososyal bağlamı da dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate orthorexic eating tendencies among young adult medical students. Accordingly, orthorexic tendency levels were compared between first-year and sixth-year students, and the relationships of orthorexic tendencies with eating attitudes, health-oriented dieting behaviors, social media use, susceptibility to social media content, and body appearance-related characteristics were evaluated. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted at Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine during the 2025–2026 academic year. A total of 301 students, including 200 first-year and 101 sixth-year students, were included. Data were collected using the Personal Information Form, the Turkish version of the Düsseldorf Orthorexia Scale (TR-DOS), the Eating Attitudes Test-26 (EAT-26), and the Social Media Disorder Scale (SMDS). The groups were compared using appropriate nonparametric tests and chi-square tests. Factors independently associated with the TR-DOS total score and with membership in the at-risk/high orthorexic tendency group were examined using hierarchical linear and logistic regression analyses. Moderation and indirect-effect analyses were performed using PROCESS models. Health anxiety was not assessed using a specific scale but was addressed within the context of health-oriented eating behaviors. Results: Of the participants, 14.6% were classified as being at risk for orthorexia, while 4.0% were classified as having high orthorexic tendencies. The median TR-DOS score was 20.00 (IQR: 9) among first-year students and 19.00 (IQR: 8) among sixth-year students, with no significant difference between the groups (p=0.594). The distribution of orthorexic tendency categories also did not differ significantly by academic year (p=0.631). However, SMDS scores were significantly higher among first-year students than among sixth-year students (p<0.001). The final hierarchical linear regression model explained 27.4% of the variance in the TR-DOS total score. Following a diet or healthy eating program within the previous six months, dieting for the purpose of healthy eating or sports participation, and higher EAT-26 total scores were independently associated with higher TR-DOS scores. In the binary logistic regression analysis, male students had 2.58 times higher odds of being included in the at-risk/high orthorexic tendency group than female students. The odds were 2.14 times higher among students who had followed a diet or healthy eating program within the previous six months, 2.20 times higher among those who dieted for healthy eating, and 2.25 times higher among those who dieted for sports-related purposes. Each one-point increase in the EAT-26 total score was associated with a 10.1% increase in the odds of being included in the at-risk/high orthorexic tendency group. A partial indirect effect through the EAT-26 total score was identified in the relationship between susceptibility to social media content and orthorexic tendency, while a significant indirect effect was observed in the relationship between body appearance pressure and orthorexic tendency. Conclusion: Orthorexic eating tendencies did not differ significantly between the early and final stages of medical education among young adult medical students. The findings indicate that orthorexic tendencies are more closely associated with health-oriented dieting behaviors and disordered eating attitudes than with academic year. Susceptibility to social media content and body appearance-related pressure were also associated with orthorexic tendencies through eating attitudes. Therefore, when evaluating interest in healthy eating among young adults, attention should be given not only to food choices but also to the purpose and rigidity of the behavior and its psychosocial context.