Bazı pestisitlerin alkalen fosfataz enzimine karşı afinitesinin araştırılması
Investigation of affinity of some pesticides towards alkaline phosphatase enzyme
  1. Tez No: 926708
  2. Yazar: İLAYDA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Alkalen fosfataz (EC 3.1.3.1), alkali pH'da fosfat gruplarının hidrolizini katalize eden bir fosfo-monoesteraz enzimidir. Bu enzim hücre zarı, plazma zarı ve vücut sıvılarında geniş bir yayılım göstermekte olup, fosfat metabolizması, hücre büyümesi ve mineralizasyon gibi süreçlerde rol almaktadır. Pestisitler, tarımsal üretimde zararlı organizmaları etkili bir biçimde kontrol ederek tarımsal üretimin verimliliğini arttırma amacıyla kullanılan çeşitli kimyasallardır. Pestisitlerin tarım sektöründeki yaygın kullanımı ile bu maddelerin aşırı ve gereksiz bir şekilde kullanılması çevre, ekosistem dengesi ve insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkiye yol açabilmektedir. Bu nedenle pestisitlerin etkilerinin iyi bir şekilde anlaşılması ile pestisitlerin kullanımında gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada 10 farklı pestisitin çeşitli dozlarda intestinal alkalen fosfataz enzimi üzerinde etkileri analiz edilmiştir. Analiz sonunda pestisitlerin enzim üzerindeki IC50 değerleri belirlenmiştir ve en yüksek inhibitor etkiyi Prokloraz (IC50 = 56,79 µM), en düşük inhibitor etkiyi ise Amitraz (IC50 = 238,46 µM) gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre pestisitlerin alkalen fosfatazın bilinen inhibitörü olan Levamisol ile karşılaştırıldığında düşük inhibitor etki gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Alkaline phosphatase (EC 3.1.3.1) is a phospho-monoesterase enzyme that catalyzes the hydrolysis of phosphate groups at alkaline pH. This enzyme is widely distributed in cell membranes, plasma membranes, and body fluids and plays a role in processes such as phosphate metabolism, cell growth, and mineralization. Pesticides are various chemicals used to increase the efficiency of agricultural production by effectively controlling harmful organisms. The widespread use of pesticides in the agricultural sector and excessive and unnecessary use of these substances can lead to many negative effects on the environment, ecosystem balance, and human health. Therefore, it is necessary to understand the effects of pesticides well and to take the necessary precautions in the use of pesticides. In this study, the effects of 10 different pesticides on intestinal alkaline phosphatase enzymes at various doses were analyzed. At the end of the analysis, IC50 values of pesticides on the enzyme were determined and it was determined that Prochloraz (IC50 = 56,79 µM) showed the highest inhibitory effect and Amitraz (IC50 = 238,46 µM) showed the lowest inhibitory effect. According to the study results, it was seen that pesticides showed a low inhibitory effect compared to Levamisole, a known inhibitor of alkaline phosphatase.