Hemşirelik öğrencilerinin algıladıkları stresin psikomotor beceri eğitimine etkisi
Effects of perceived stress on psychomotor skill training in nursing students
  1. Tez No: 926718
  2. Yazar: MESUT BERK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Beceri eğitiminde kullanılan tüm eğitim yöntemleri öğrencinin beceriyi etkin ve yetkin biçimde öğrenebilmesini hedeflemektedir. Araştırmanın amacı hemşirelik öğrencilerinin algıladıkları stres düzeyinin psikomotor beceri öğrenimi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan bir üniversitede sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik bölümünde birinci sınıftaki 140 öğrenci ile tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma verileri bilgi formu, beceri kontrol listesi ve durumluk ve sürekli kaygı ölçeği ile toplandı. Laboratuvarda, uygulama öncesinde öğrencilerden Bilgi Formu ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği'ni doldurmaları istendi. Uygulama aşamasında ise, öğrencilerin teorik eğitimini aldığı intravenöz katater uygulamasını, gerekli araç-gereçleri kendileri hazırlayarak kol maketi üzerinde işlem basamaklarına göre gerçekleştirmeleri değerlendirildi. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde analizleri, ortalama ve standart sapma istatistikleri, pearson korelasyon analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), post hoc (Tukey, LSD), Cohen(d) ve Eta kare(η2) katsayıları analizlerinden faydalanıldı. Öğrencilerin %82,9'u (n=116) kadın, %17,1'i (n=24) erkektir. Öğrenciler kendilerini %50,7'si sakin/rahat, %9,3'ü umursamaz/endişelenmez, %28,6'sı stresli/gergin, %39,3'ü düşünceli, ve %10,0'u endişeli olarak tanımladı. Öğrencilerin beceri puan ortalaması (min:13 – mak:50) 33,50 ± 7,72 bulundu. Öğrencilerin durumluk kaygı ölçeğinden aldığı puanların ortalaması 38,72 ± 8,45; sürekli kaygı ölçeğinden aldığı puan ortalaması ise 42,29 ± 8,12 olarak belirlendi. Hemşirelik öğrencilerinin dersin öğretim üyesinin yanında strese girdiğini ifade eden öğrencilerin beceri toplam puanları diğerlerinden anlamlı derecede yüksek (p=0.000) bulundu. Öğrencilerin durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeyleri ile beceri puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Araştırmada becerinin sergilenmesinde durumluk kaygının olumsuzluk yaratmadığı belirlendi. Kaygının olumsuz etkilerini azaltmak için stresle başa çıkma stratejileri konularındaki eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
All training methods used in skill training aim to enable the student to learn the skill effectively and competently. The aim of the study was to evaluate the effect of perceived stress level of nursing students on psychomotor skill learning. The study was a descriptive study with a total of 140 first-year undergraduate students in the nursing department of the faculty of health sciences at a university in Istanbul, who volunteered to participate in the study. The data were obtained from the information form, skills checklist and state and trait anxiety scale prepared by the researchers by reviewing the literature. In the laboratory, students were asked to fill in the Information Form and State-Trait Anxiety Scale before the application. In the application phase, students were evaluated to perform the intravenous catheter application, for which they received theoretical training, on the arm model by preparing the necessary tools and equipment themselves according to the procedure steps. Frequency and percentage analysis, mean and standard deviation statistics, Pearson correlation analysis, t-test, one-way analysis of variance (Anova), post hoc (Tukey, LSD), Cohen (d) and Eta square (η2) coefficients were used in the evaluation of the data. Of the students, 82.9% (n=116) were female and 17.1% (n=24) were male. The students described themselves as 50.7% calm/relaxed, 9.3% indifferent/not worried, 28.6% stressed/nervous, 39.3% thoughtful, and 10.0% anxious. The mean skill score of the students (min:13 - max:50) was 33.50 ± 7.72. The mean score of the students on the state anxiety scale was 38.72 ± 8.45 and the mean score on the trait anxiety scale was 42.29 ± 8.12. The total skill scores of the nursing students who stated that they were stressed in the presence of the instructor were significantly higher than the others (p=0.000). No significant correlation was found between students' state anxiety and trait anxiety levels and skill scores (p>0.05). In the study, it was determined that state anxiety did not cause negativity in the performance of the skill. It is recommended to organize trainings on stress coping strategies to reduce the negative effects of anxiety.