Ciddi oyun ve etkileşimli video destekli eğitimin hemşirelik öğrencilerinin psikomotor beceri, algılanan stres, memnuniyet ve öğrenmede kendine güven düzeylerine etkisi
The effect of serious game and interactive video supported education on nursing students' psychomotor skills, perceived stress, satisfaction and confidence in learning
- Tez No: 960705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKİME ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu araştırma, parenteral ilaç uygulamaları eğitimi için geliştirilen ciddi oyun ve etkileşimli video destekli eğitimin hemşirelik öğrencilerinin psikomotor beceri, algılanan stres, memnuniyet ve öğrenmede kendine güven düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel araştırma modeli olarak Haziran 2023-Haziran 2025 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde hemşirelik bölümü 1. sınıf öğrencileri, örneklemini ise güç analizi ile belirlenen 90 (kayıplar göz önüne alınarak gruplara alınan öğrenci sayıları; ciddi oyun grubu=33, video grubu=33 ve kontrol=33) öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında;“Psikomotor Becerileri Değerlendirme Kontrol Listeleri”,“Hemşirelik Öğrencileri için Algılanan Stres Ölçeği”ve“Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde deney gruplarındaki öğrencilere ampul ve flakondan ilaç hazırlama, IV kateter uygulama ve kan alma becerileri ile ilgili iki hafta süresince ciddi oyun oynatma ve etkileşimli video destekli öğretim ile parenteral ilaç uygulamaları eğitimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of serious game and interactive video supported training developed for parenteral drug administration training on psychomotor skills, perceived stress, satisfaction and confidence in learning of nursing students. Material and Method: The study was conducted as a randomized controlled experimental research model between June 2023 and June 2025 at Inonu University Faculty of Nursing. The population of the study consisted of the first-year students of the nursing department in the spring semester of the 2023-2024 academic year, and the sample consisted of 90 students (number of students included in the groups considering the losses serious game group =33, video group =33 and control=33) determined by power analysis.“Psychomotor Skills Assessment Checklists”,“Perceived Stress Scale for Nursing Students”and“Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale”were used to collect the data. During the research process, the students in the experimental groups were trained on parenteral drug administration with serious game play and interactive video-assisted teaching for two weeks about drug preparation from ampoules and vials, IV catheter application and blood collection skills.