Hizmetkar liderliğin yenilikçi hizmet davranışına etkisinde yenilikçi iklimin aracılık rolü
The mediating role of innovative climate in the effect of servant leadership on innovative service behavior
  1. Tez No: 926775
  2. Yazar: GÖKHAN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRVAN ŞEN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Konaklama işletmeleri, hızla büyüyen ve sürekli değişen dinamiklere sahip bir sektör olarak, rekabet avantajı sağlamak için yenilikçi hizmetlere ihtiyaç duymaktadır. Yenilikçi hizmetler, otellerin rekabet avantajını sürdürmede ve müşteri memnuniyetini artırmada kritik bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda ortaya çıkan Yenilikçi Hizmet Davranışı, özellikle çalışanların yenilikçi yaklaşımlar sergilemesiyle ilişkilidir. Bu bağlamda, otel işletmeleri liderlerinin, özellikle Hizmetkar Liderlik tarzını benimsemesinin, çalışanların Yenilikçi Hizmet Davranışını olumlu yönde etkileyebileceği vurgulanmaktadır. Hizmetkar Liderlik, liderlerin çalışanlarla uzun vadeli ilişkiler kurarak onların potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmasıyla, ben değil biz algısı vermesiyle ve yenilikçi fikirlerin teşvik edilmesiyle önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, yenilikçi hizmetlerin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için uygun bir Yenilikçi İklimin oluşturulması gereklidir. Bu araştırma, Hizmetkar Liderliğin, Yenilikçi Hizmet Davranışı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide Yenilikçi İklimin aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Hizmetkar Liderlik ve Yenilikçi İklimin, otel işletmelerinde çalışanların yenilikçi davranışlarını nasıl şekillendirdiğini açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir. Hedef doğrultusunda nicel yöntem uygulanarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. İstanbul, Antalya ve Aydın illerinde bulunan beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanlardan 1017 geçerli veri ile analizler yürütülmüştür. Doğrulayıcı faktör analizi IBM AMOS 23 programı ile uygulanmış olup hipotezler IBM Process Makro Eklentisi ile test edilmiştir. Analizler sonucunda Hizmetkar Liderliğin tüm boyutlarının Yenilikçi Hizmet Davranışına olumlu şekilde etki ettiği ve bunu Yenilikçi İklimin dolaylı olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, otel işletmelerinde Yenilikçi Hizmet Davranışı, Hizmetkar Liderlik ve Yenilikçi İklim koşullarının sektöre dair teorik ve pratik katkılarını sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a rapidly growing and constantly evolving sector, accommodation businesses require innovative services to gain a competitive advantage. Innovative services play a critical role in helping hotels maintain their competitive edge and enhance customer satisfaction. In this context, the concept of Innovative Service Behavior has emerged, particularly in relation to employees' demonstration of innovative approaches. It is emphasized that hotel business leaders who adopt a Servant Leadership style can positively influence employees' Innovative Service Behavior. Servant Leadership plays a crucial role by fostering long-term relationships with employees, helping them reach their full potential, promoting a“we”rather than an“I”mentality, and encouraging innovative ideas. Moreover, the successful implementation of innovative services requires the establishment of a suitable Innovative Climate. This study aims to examine the impact of Servant Leadership on Innovative Service Behavior and the mediating role of Innovative Climate in this relationship. The research seeks to clarify how Servant Leadership and Innovative Climate shape employees' innovative behaviors in hotel enterprises. To achieve this objective, a quantitative research method was employed using a survey technique. Data were collected from employees working in five-star hotel enterprises located in Istanbul, Antalya and Aydın, resulting in 1017 valid responses for analysis. Confirmatory factor analysis was conducted using IBM AMOS 23, while hypotheses were tested using the IBM Process Macro plugin. The findings indicate that all dimensions of Servant Leadership positively influence Innovative Service Behavior, with Innovative Climate playing an indirect mediating role in this relationship. The research findings provide theoretical and practical contributions to the hospitality sector by offering insights into the relationship between Innovative Service Behavior, Servant Leadership and Innovative Climate in hotel enterprises.