The impact of servant leadership determinants on innovation: A case study of telecommunication companies in Kirkuk city
Hizmetkar liderlik belirleyicilerinin inovasyon üzerindeki etkisi: Kerkük şehrindeki telekomünikasyon şirketleri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 789121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESSİA RİES AHMED ABU RIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mevcut çalışmanın ana amacı, hizmetkar liderlik belirleyicilerinin yenilik üzerindeki etkisini incelemektir: Kerkük şehrindeki telekomünikasyon şirketlerinin bir vaka çalışması. Araştırma nicel bir yöntem kullanmış olup, anket aynı zamanda birincil veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Anket katılımcıları, Irak'ın Kerkük şehrinde bulunan telekomünikasyon şirketlerinden anket sorularını yanıtlamak üzere rastgele seçilen 252 çalışan ve yöneticiden oluşmaktadır. Ampirik veriler SPSS v-26 kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, hizmetkar liderlik belirleyicilerinin Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinde yeniliği artıracağını gösterdi. Regresyon analizi, liderlerin alçakgönüllülüğünün, Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinde yenilik elde etmeyi olumlu yönde etkileyen hizmetkar liderlerin en etkili uygulaması olduğunu gösterdi. Liderlerin başkalarına hizmet etmesi, çalışanları motive edecek ve böylece Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinde yenilik elde etmeyi olumlu yönde etkileyecektir. Sonuçlar ayrıca, çalışanların güçlendirilmesinin ve geliştirilmesinin inovasyonu başarmayı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, etki analizi sonuçları, çalışanların liderler tarafından yönlendirilmesinin, Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinde yenilikçiliğe ulaşmayı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar, liderlerin güvenilirliğinin Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinde yenilik elde etmeyi olumlu yönde etkilediğini ortaya koydu. Ayrıca, sonuçlar açıkça göstermiştir ki, diğerlerinin kişilerarası kabulü, Irak'taki telekomünikasyon şirketlerinde yeniliğe ulaşmayı olumlu yönde etkilemektedir; ancak etki, diğer hizmetkar liderlik belirleyicilerine kıyasla zayıftır. Bu çalışma, telekomünikasyon şirketlerinin yöneticilerine, liderliğin insan kaynaklarını etkilemede ve entelektüel sermayede inovasyona ulaşmada hayati bir role sahip olduğuna dair özgün ve yeni bilgiler sunarken, teorik ve pratik alanlarda önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study's main aim is to examine servant leadership determinants' impact on innovation: a case study of telecommunication companies in Kirkuk city. The study used a quantitative method, and the survey was also used as the primary data collection instrument. The survey participants included 252 employees and managers randomly selected from telecommunication companies in Kirkuk city, Iraq, to answer the survey questions. The empirical data were analyzed using SPSS v-26. The results showed that servant leadership determinants would improve innovation within telecommunications companies in Iraq. The regression analysis showed that leaders' humility is the most effective practice of servant leaders that positively influences achieving innovation within the telecommunications companies in Iraq. Serving others by the leaders will motivate the employees and, thus, positively influences achieving innovation within the telecommunications companies in Iraq. Results also demonstrated that empowerment and development of employees positively influence achieving innovation. In addition, the results of the effect analysis demonstrated that guiding employees by the leaders positively influences achieving innovation within the telecommunications companies in Iraq. Results revealed that leaders' reliability positively influences achieving innovation within the telecommunications companies in Iraq. Furthermore, results clearly showed that interpersonal acceptance of others positively influences achieving innovation within the telecommunications companies in Iraq; however, the impact is weak compared to other servant leadership determinants. This study has significant contributions in theoretical and practical fields while providing unique and new information to managers of telecommunication companies that leadership has a vital role in influencing human resources and encouraging them to reach innovation in intellectual capital.